Google nie zaktualizowało aplikacji na iOS-a od wprowadzenia etykiet prywatności

Firma Google nie zaktualizowała swoich aplikacji mobilnych na iOS od dnia poprzedzającego nowe wymagania Apple’a dotyczących etykiet prywatności.

Prywatność w aplikacjach mobilnych Google - puste etykiety danych (stan na 6 stycznia 2021 r.) App Store
Prywatność w aplikacjach mobilnych Google – puste etykiety danych (stan na 6 stycznia 2021 r.) App Store

W zeszłym miesiącu firma Apple wprowadziła nową sekcję w sklepie App STore dotyczącą prywatności aplikacji mobilnych, aby poinformować użytkowników o niektórych typach danych, które mogą gromadzić aplikacje, oraz o tym, czy dane te są z nimi powiązane lub wykorzystywane do ich śledzenia. Od 8 grudnia 2020 roku programiści są zobowiązani do przekazywania tych informacji firmie Apple podczas przesyłania nowych aplikacji i aktualizacji aplikacji do sklepu App Store.

Co ciekawe, firma Fast Company zauważyła, że ​​Google nie zaktualizowało jeszcze żadnej ze swoich aplikacji na iPhone’a i iPada od czasu wejścia w życie nowych wymagań Apple, a aplikacje takie jak Gmail, Chrome i YouTube zostały ostatnio zaktualizowane 7 grudnia 2020 roku lub wcześniej. W rezultacie wszystkie aplikacje Google’a nadal wyświetlają komunikat „Nie podano szczegółów” w nowej sekcji Prywatność w aplikacji, z informacją, że „deweloper będzie musiał podać szczegóły dotyczące prywatności podczas przesyłania kolejnego uaktualnienia aplikacji”.

Dla porównania raport zauważa, że ​​Google zaktualizowało kilka swoich aplikacji na Androida po 8 grudnia, w tym Mapy Google (14 grudnia), Google Duo (15 grudnia), Gmail (16 grudnia) i YouTube (21 grudnia).

Google nie skomentowało jeszcze raportu, więc przyczyna braku ostatnich aktualizacji aplikacji na iOS-a jest niepotwierdzona, ale Fast Company przyjmuje uzasadnione założenie, że Google może próbować opóźnić ujawnienie informacji o swoich etykietach prywatności, szczególnie po negatywnych reakcjach, z jakimi spotkał się Facebook po ujawnieniu bardzo długiej listy przetwarzanych danych użytkowników w swoich aplikacjach mobilnych na iPhone’a i iPada.

Google z pewnością będzie musiał ostatecznie zaktualizować swoje aplikacje na iOS-a, więc zapewne niedługo zobaczymy wylistowane wszystkie typy danych gromadzonych przez giganta wyszukiwania.

źródło: Fast Company | MacRumors | App Store