W The Internet Archive lepsze skany „Computerworld”

W serwisie The Internet Archive znajdziesz teraz wydania magazynu „Computerworld” z lat 1967–2014, pochodzące z nowo zdigitalizowanych mikrofilmów.

Okładka 1. numeru magazynu Computerworld z 1967 roku (fot. The Internet Archive)

Serwis W serwisie The Internet Archive ogłosił, że udostępnił online e-wydania drukowanego magazynu Computerworld z lat 1967-2014 w lepszej jakości niż kiedykolwiek. Publikacja dostarcza pewnego rodzaju historyczny zapisu informatyki, ponieważ została uruchomiona w kluczowym okresie dla branży i udokumentowała ważne wydarzenia, takie jak 75-minutowy wywiad ze Steve’em Jobsem w 1995 roku.

The Internet Archive i jego Wayback Machine przechowują stare strony internetowe, także niektóre z naszych wersji stron z 2013 roku. Znaczna część Computerworld była już dostępna w Internet Archive, dzięki współpracy wydawcy IDG i jego Fundacji Patricka J. McGoverna. Jednak według bloga Internet Archive zostały one zdigitalizowane z mikrofilmów niskiej jakości, które „nie wyglądały zbyt dobrze”.

Na szczęście pozyskano i przekazano kilka lepszej jakości kolekcji mikrofilmów w celu zdigitalizowania. The Internet Archive współpracowało ze społecznościami open source i NextScan w celu usprawnienia digitalizacji poprzez „dostosowanie do wyblakłego filmu, prostowanie stron, wykonywanie optycznego rozpoznawania znaków” i nie tylko.

Zbiór obejmuje 50 lat raportowania: od komputerów mainframe przez iPhone’y po sztuczną inteligencję w publikacjach, które były prekursorem przyszłych wydawnictw IDG, takich jak Macworld i PCWorld.

Historyczne wydania Computerworld w wyższej jakości są teraz dostępne dla wszystkich (obecnie dostępne jest ograniczone wyszukiwanie tekstu) i możne je także odsłuchiwać na głos.

Zrzut ekranu ze strony z archiwum cyfrowych wersji drukowanego magazynu Computerworld z lat 1967-2014

źródło: The Internet Archive | Engadget