Portoryko przeznacza 8 mln USD na odbudowę teleskopu Arecibo

Kwota przeznaczona na odbudowanie zniszczonego teleskopu Arecibo prawdopodobnie nie wystarczy na pokrycie strat, ale to dobry początek.

Zniszczone Obserwatorium Arecibo (Portoryko, grudzień 2020 r.)
Zniszczone Obserwatorium Arecibo (Portoryko, grudzień 2020 r.)

Powyższy widok z lotu ptaka przedstawia uszkodzenia Obserwatorium w Arecibo w Portoryko po zerwaniu jednego z głównych kabli trzymających. Katastrofa miała miejsce 1 grudnia 2020 roku. Radioteleskop Arecibo w Portoryko, który mogliśmy oglądać jeszcze w całej okazałości w jednym z filmów o Jamesie Bondzie, uległ nieszczęśliwemu zawaleniu, kiedy 900-tonowa platforma odbiornika spadła z wysokości 140 metrów i uderzyła w znajdującą się pod nią czaszę anteny radiowej.

Raz z końcem 2020 roku pojawiła się jednak iskierka nadziei dla zawalonego teleskopu Obserwatorium Arecibo. El Nuevo Dia informuje, że gubernator Portoryko Wanda Vázquez podpisała dekret zatwierdzający 8 milionów dolarów na pomoc w odbudowie radioteleskopu. Jego odbudowa jest ważna jako kwestia „porządku publicznego” i przywrócenia obserwatorium jako „światowej klasy centrum edukacyjnego”, poinformował gabinet gubernator.

National Science Foundation stwierdziło, że ​​zburzy historyczne obserwatorium, ponieważ naprawa byłaby zbyt niebezpieczna, chociaż nie wyklucza to budowy nowej konstrukcji na jego miejscu.

Jest mało prawdopodobne, aby środki w wysokości 8 milionów dolarów zbliżyły się do kwoty niezbędnej do zrekonstruowania zawalonego teleskopu.

Mimo to fundusze stanowią ważny krok, sygnalizują zaangażowanie w ocalenie Arecibo i jego badań kosmicznych. Może to również zachęcić niektórych członków rządu USA do przeznaczenia dodatkowych funduszy potrzebnych do wskrzeszenia obserwatorium. Miejmy nadzieję, że rok 2021 będzie dla obiektu łaskawszy, nawet jeśli jakakolwiek odbudowa prawdopodobnie potrwa znacznie dłużej.

źródło: Engadget | El Nuevo Dia