Obejrzyj zwiastun nowej filmowej wersji „Pinokia”

Roberto Benigni jako Geppetto w filmowej adaptacji „Pinokia” Matteo Garrone’a – zobacz zwiastun nowej wersji opowieści o drewnianym chłopcu.

„Pinocchio” (Pinokio) w reżyserii Matteo Gerrone'a (2019)

Obejrzyj trailer imponującej wizualnie, pełnej przygód, mądrości i humoru najnowszej ekranizacja Pinokia (wł. Pinocchio) – najpopularniejszej książki dla dzieci wszech czasów, napisanej przez Carlo Collodiego, którą przetłumaczono na rekordową liczbę ponad 260 języków świata.. W roli słynnego Gepetta wystąpił nagrodzony Oscarem za rolę w produkcji Życie jest piękne Roberto Benigni, a dziewięcioletni Federico Ielapi wystąpił jako tytułowy Pinokio. Reżyserii podjął się dwukrotnie nagrodzony Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes Matteo Garrone – wizjonerski twórca Pentameronu i Gomorry. Za wyjątkową oprawę muzyczną odpowiada laureat Oscara i Złotego Globu Dario Marianelli.

Nowa wersja Pinokia to również baśniowe postaci, których niesamowity wygląd to efekt drobiazgowej pracy wybitnego charakteryzatora Marka Couliera – dwukrotnego zdobywcy Oscara, który ma na swoim koncie pracę przy takich hitach jak Jurrasic World: Upadło królestwo, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć czy serii Harry Potter. Film był kręcony w oszałamiających włoskich lokalizacjach.

Oficjalny opis filmu „Pinokio” (Kino Świat):

Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać. Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.

W swojej pozytywnej recenzji z Berlina, Eric Kohn z IndieWire napisał:

Fascynująca wersja Garrone wkracza w przerażającą, perwersyjną naturę materiału, czego wynikiem jest gotycka fantazja, która uosabia urok oryginału. … „Pinokio” Garrone’a nie wygląda jak żadna inna wersja, którą amerykańskie studio mogłoby dziś wyprodukować, a zamiast tego zajmuje osobliwą lukę między wrażliwością filmu dziecięcego a bardziej niepokojącym ujęciem dla dorosłych.

Najsłynniejszą adaptacją ekranową jest oczywiście animowana wersja Disneya, wydana w 1940 roku. Disney obecnie walczy z własną aktualizacją klasycznej opowieści, która jest filmem akcji Roberta Zemeckisa, podczas gdy Guillermo del Toro pracuje nad swoją długo oczekiwaną animowaną wersją dla serwisu Netflix. To mroczniejsze, nowoczesne podejściem Garrone’a do alegorii, może z kolei przyciągnąć być może bardziej wymagającą publikę.

W Polsce za dytrybucję filmu odpowiada Kino Świat.

źródło: IndieWire | Kino Świat