Wymień dowód przez internet, póki jeszcze można!

W 2021 roku ponad półtora miliona Polaków będzie musiało wymienić dowód osobisty – ale tylko do sierpnia będzie można to zrobić całkowicie online!

e-dowód z warstwą elektroniczną trzymany w dłoni

Kiedy ostatni raz sprawdzaliście ważność dowodu osobistego? Zróbcie to jak najszybciej, bo być może jesteście wśród 1 546 700 Polaków, którzy w przyszłym roku powinni wymienić swój dokument tożsamości. O nowy dokument obecnie najszybciej można zawnioskować przez internet. Dowód osobisty jest ważny 10 lat. Niby długo, ale czas szybko leci. Jeśli jesteście w tej grupie, nie zwlekajcie ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Zróbcie to przez internet, ponieważ w sierpniu 2021 roku wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. A to dlatego, ponieważ w warstwie elektronicznej dowodów zamieszczane będą odciski palców. Do warstwy graficznej dowodu powróci również podpis jego właściciela.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

⚠️ WAŻNE! Zmiany NIE spowodują, że wszyscy będą musieli wymienić swoje dowody. Dokumenty będą wymieniane na nowe sukcesywnie, z datą upływu terminu ważności dotychczasowych.

Do tego czasu jednak, na spokojnie, o nowy dowód można wnioskować online. Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. Od początku tego roku skorzystało z niej niemal 325 tysięcy osób. Korzystajcie, dopóki to możliwe!

Aby złożyć wniosek o nowy dowód osobisty przez internet potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie. Profilem zaufanym potwierdzicie w internecie swoją tożsamość.

Za nowy dowód nic nie zapłacicie, będzie na Was czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku.

Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym” jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostają bez zmian.

Ani odcisków palców, ani odręcznego podpisu nie da się zostawić przez internet. Efekt? Od sierpnia 2021 roku wnioski o dowód osobisty – niestety – będzie można składać tylko osobiście.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji