Udział systemu iOS 14 na poziomie 81% (12/2020)

Mobilny system operacyjny Apple’a iOS 14 działa już na 81% iPhone’ów wydanych w ciągu ostatnich czterech lat, a iPadOS 14 na 75%.

Jedną z mocnych stron Apple’a, którą firma promuje przy każdej możliwej okazji, jest szybka adopcja systemu iOS i jego udział – czyli na ilu aktywnych urządzeniach działa najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego giganta. Dobra wiadomość dla Apple’a jest taka, że ​​te liczby są zazwyczaj bardzo dobre. Najnowsza aktualizacja statystyk ze strony dla programistów zdaje się kontynuować ten trend. Apple udostępniło publicznie iOS 14 we wrześniu 2020 roku. Obecnie, według firmy, ta wersja mobilnego systemu operacyjnego jest zainstalowana na ponad 81 proc. iPhone’ów, które zostały wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich czterech lat.

To właściwie pierwszy raz, kiedy Apple opublikowało wskaźnik adopcji dla iOS-a 14 od czasu wydania nowego oprogramowania. Ostatnie dane pochodziły z czerwca 2020 roku.

Tymczasem liczba iPhone’ów z systemem iOS 13 spadła z 92 proc. do 17 proc. A „wcześniejsze” wersje mobilnego systemu operacyjnego spadły do ​​zaledwie 2 procent.

Patrząc na wszystkie wersje iPhone’ów, widzimy, że 72% z` nich ma zainstalowany system iOS 14. Oznacza to, że nawet starsze telefony niż te wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat używają również najnowszej wersji systemu operacyjnego. Mimo to 18 proc. wszystkich aktywnych iPhone’ów (zarejestrowanych przez Apple) ma wciąż system iOS 13, a 10 proc. wcześniejsze wersje systemu operacyjnego.

Udział wersji systemu iOS i iPadOS w grudniu 2020 roku

iPadOS 14 też ma się bardzo dobrze!

Apple potwierdziło również, że 75 proc. wszystkich iPadów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich czterech lat ma zainstalowany system iPadOS 14. Tymczasem z wszystkiech aktywnych iPadów aż 61 proc. posiada najnowszego iPadOS-a – co również jest imponujące. Zaledwie 22 proc. iPadów wprowadzonych na rynek w ciągu ostatnich czterech lat ma jeszcze system iPadOS 13, podczas gdy wszystkie iPady tylko o 1 p.p. mniej. I wreszcie, spośród iPadów wprowadzonych w ciągu ostatnich czterech lat tylko 3% ma wcześniejsze wersje systemu iPadOS, a 18 proc. z całej populacji iPadów.

iOSiPadOS
72% iOS 1461% iPadOS 14
18% iOS 1321% iPadOS 13
10% wcześniejsze wersje18% wcześniejsze wersje
Udział wersji systemów iOS i iPadOS na wszystkich urządzeniach iPhone i iPad wg stanu na 15 grudnia 2020 r.

Apple pochwaliło się całkiem imponującymi wynikami. iOS 14 został dobrze przyjęty do tego momentu, więc nie jest aż tak zaskakujące, że ludzie go instalują na swoich smartfonach.

źródło: Apple Developer