Android 11 najszybszą dystrybucją wśród systemów Google’a

Wygląda na to, że najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Android 11 jest najszybciej rozpowszechnianą wersją systemu z robotem.

Google oparł się na sukcesie takich rzeczy, jak Project Treble, aby przyspieszyć wdrażanie aktualizacji Androida. W zeszłym roku Android 10 był najszybciej wdrożoną aktualizacją w historii. Wygląda jednak na to, że Android 11 ledwo pokonał liczbę aktywnych użytkowników w porównaniu z dziesiątką w tym samym okresie zeszłego roku. Ta wiadomość pochodzi z dzisiejszego ogłoszenia Google’a dotyczącego dłuższego okna aktualizacji dla nadchodzących chipsetów Qualcomm – prawie na pewno ułatwia to producentom telefonów wdrażanie aktualizacji, w tym Project Treble, Mainline i GSI.

Google wymienia tutaj wdrożenie w przeliczeniu na jednostkę, a nie w procentach, co utrudnia oszacowanie, jak bardzo poprawiła się prędkość wdrażania, biorąc pod uwagę wzrost całego rynku smartfonów.

Podczas gdy Android 11 ma teraz wyraźnie więcej aktywnych jednostek niż Android 10 w zeszłym roku, rynek mógł od tego czasu urosnąć tak bardzo, że stanowi to niższy odsetek (i niższy współczynnik znormalizowany), ale wyższą całkowitą liczbę – niestety nie ma lepszych danych, aby to prawidłowo oszacować.

Niestety Google przestał podawać statystyk dystrybucji poszczególnych wersji systemu Android, które lepiej ilustrują, jak wyglądałby ten rok w porównaniu do zeszłego roku. Mimo to, obecnie jest nieco więcej telefonów z Androidem 11 niż telefonów z Androidem 10 w zeszłym roku, co sprawia, że ​​jest to najszybszy jak dotąd udział aktualizacji dowolnej wersji Androida – obecna trajektoria wskazuje, że mogą to być jednak przedwczesne powody do radości…

Szybkość adopcji kolejnych wersji systemu Android vs. Android 11

źródło: Google | Android Police