„Odyseja kosmiczna 2021” już 12 grudnia na VOD

Spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie i Fundacji Strefa WolnoSłowa zatytułowany „Odyseja kosmiczna 2021” obejrzysz online 12 grudnia 2020 roku.

Odyseja kosmiczna 2021 (Teatr Powszechny VOD)

Premiera spektaklu „Odyseja kosmiczna 2021” odbędzie się online 12 grudnia 2020 r., godz. 19.00 na platformie VOD Teatru Powszechnego (dostęp do godz. 23.30). Kolejne pokazy na VOD: 18, 19 i 20 grudnia o godz. 19.00 (każdego dnia dostęp do 23.30).

Dobrze oderwać się od Ziemi

Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem. 

Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją. 

  • obsada: Grzegorz Falkowski, Vira Hres (Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Łągiewczyk, Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz, Iryna Sylinnyk (Strefa WolnoSłowa).
  • reżyseria: Alicja Borkowska
  • tekst (na podstawie improwizacji aktorskich): Artur Pałyga
  • współpraca dramaturgiczna: Joanna Mueller, Igor Stokfiszewski
  • scenografia: Agata Skwarczyńska
  • współpraca kostiumograficzna: Alicja Kamaj
  • choreografia: Katarzyna Stefanowicz
  • muzyka: Ray Dickaty
  • inspicjentka i producentka: Magdalena Duszyńska-Sasin
  • współpraca producencka: Weronika Chinowska 

Spektakl realizowany w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.

Odyseja kosmiczna 2021 (Teatr Powszechny VOD, fot. Magdalena Duszyńska-Sasin)
fot. z prób Magdalena Duszyńska-Sasin

Strefa WolnoSłowa to fundacja, która powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych i kulturalnych, pisaniem o teatrze, filmie i podróżach. 

Strefa WolnoSłowa od końca 2015 roku ściśle współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie prowadzi Stół Powszechny – miejsce spotkań, warsztatów i działań społecznych. Dzięki Strefie odbyło się wiele cykli zajęć i spotkań kulturalnych, takich jak np.: „Pisanie co wtorek”, „Filozofia w ogrodzie”, „Fizyka w ogrodzie”, Reportażowy Klub Książki, warsztaty ogrodnicze, warsztaty umuzykalniające dla maluchów, „Joga w Stole”, „Poniedziałkowe spotkania sąsiedzkie”, „Gimnastyka dla seniorów”, slamy poetyckie na wybrane tematy, Międzypokoleniowy Chór Ruchowy i Szkoła Dramaturgów Społecznych.

W ostatnich latach Strefa WolnoSłowa stworzyła w Teatrze Powszechnym spektakle: „Język do oc(a)lenia”, „Narysowałam więcej, niż tu widać”, „Bogowie”, „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”, „Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda” i „Zaczyna się od pszczół”. Zespół Strefy tworzą: Alicja Borkowska, Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Sasin, Kamil Kamiński, Pietro Florida, Katarzyna Stefanowicz, Ray Dickaty, Tomasz Gromadka, Artur Pałyga, Łukasz Wójcicki, Agnieszka Różyńska, Maria Porzyc, Przemysław Pilarski i Aleksandra Bożek-Muszyńska. 

źródło: Teatr Powszechny