To już koniec 70-letniej historii kultowego katalogu IKEA!

Ikea podjęła „emocjonalną, ale racjonalną” decyzję o wycofaniu zarówno drukowanej, jak i cyfrowej wersji swojego katalogu.

Różne katalogi IKEA z poprzednich lat

Coraz mniej osób czyta katalogi, a Ikea chce zamiast tego skupić się na sprzedaży online. Katalog firmy został wydany po raz pierwszy w 1951 roku. Obecnie Ikea drukuje około 200 milionów egzemplarzy katalogów rocznie, co czyni go jedną z najpopularniejszych książek na świecie. Dzisiaj, po prawie 70 latach istnienia katalogu, szwedzki gigant meblowy Ikea ogłosił koniec swojego kultowego katalogu. Firma nie będzie już produkować drukowanych i cyfrowych wersji katalogów.

Już nie znajdziesz w skrzynce katalogu Ikei…

Katalog Ikei jest promowany jako najbardziej rozpowszechniona publikacja na świecie, a każdego roku drukowanych jest więcej egzemplarzy katalogu niż Biblii czy Koranu.

Decyzja Ikei o rezygnacji z katalogu nie była łatwa. Firma zebrała obszerne opinie klientów i postanowiła skupić się na swoim sklepie internetowym. Ikea odnotowała znaczną zmianę w zachowaniu konsumentów, dzięki boomowi cyfrowemu. W 2019 roku sprzedaż detaliczna online sieci wzrosła o 45% na całym świecie. Dodano także, że mniej osób korzysta z katalogu ze względu na zmieniające się zużycie mediów. Firma wyda jeszcze jesienią 2021 roku zestaw inspiracji wyposażenia domu, w formie drukowanej.

Od 70 lat jest to jeden z naszych najbardziej wyjątkowych i kultowych produktów, który zainspirował miliardy ludzi na całym świecie — powiedział Konrad Grüss, dyrektor zarządzający globalnego franczyzodawcy sieci Inter IKEA Systems.

Zaskakujące jest jednak to, że Ikea nie podała wyraźnie swoich referencji środowiskowych jako powodu swojej decyzji z marnotrastwa tak dużej ilości papieru…

Firma w coraz większym stopniu koncentruje się na zrównoważonym rozwoju, ponieważ dąży do osiągnięcia celu, jakim jest uzyskanie pozytywnej emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, a w listopadzie zaczęła kupować i odsprzedawać używane meble klientów z Wielkiej Brytanii, aby przeciwdziałać masowej konsumpcji związanej z Czarnym Piątkiem.

To już drugi raz, kiedy katalog Ikei trafił na pierwsze strony gazet tej jesieni

W październiku Ikea ponownie wydała niektóre wydania swojego katalogu 2021, ponieważ zawierały zdjęcie, które mogło wzmocnić rasistowskie stereotypy.

Pierwszy 68-stronicowy katalog Ikea został wydany w 1951 roku przez założyciela sieci meblarskiej Ingvara Kamprada, osiem lat po uruchomieniu firmy. Nakład 285 000 egzemplarzy rozprowadzono w całej południowej Szwecji.

Okładka katalogu IKEA z 1951 roku
Okładka katalogu IKEA z 1951 roku

Przenieśmy się do 2016 roku, kiedy to katalog osiągnął najwyższy nakład. Około 200 milionów egzemplarzy zostało rozprowadzonych w 69 różnych wersjach, 32 językach i na ponad 50 rynkach. Od 2000 roku Ikea uruchomiła również pełną cyfrową wersję katalogu.

Katalog, który teraz znamy, to dla Ikei ogromna sprawa, której projektowanie każdego roku zajmuje około dziewięciu miesięcy. Zdjęcia firma wykonuje we własnych studiach w Ęlmhult w Szwecji, które jest jednym z największych studiów fotograficznych w Europie. W Muzeum Ikei, które znajduje się w tym samym mieście, można obejrzeć wystawę poświęconą historii katalogu.

źródło: IKEA | Business Insider