Teraz pozostał tylko teleskop FAST w Chinach

Chiny posiadają ostatni na świecie gigantyczny, jednopłytowy teleskop, po tym jak zniszczeniu uległ radioteleskop Arecibo w Portoryko.

Gigantyczny radioteleskop FAST w Chinach (średnica 500 m)

Jedyny gigantyczny Teleskop Sferyczny Aperture znajduje się w hrabstwie Pingtang, w południowo-zachodniej prowincji Guizhou w Chinach. FAST (z ang. Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope, chiń. 500米口径球面射电望远镜), jest obecnie największym na świecie radioteleskopem o średnicy 500 metrów, który został ukończony i oddany do użytku w listopadzie 2016 roku. Chiński radioteleskop sferyczny z aperturą (FAST) jest największym i ostatnim pozostałym po zniszczeniach w Arecibo gigantycznym, jednopłaszczyznowym teleskopem. Eksperci twierdzą, że wraz z postępem chińskiej misji księżycowej, dzięki swojej rozdzielczości i czułości teleskop FAST pomoże w prowadzeniu krytycznych badań w następnych dziesięcioleciach.

Chińskie media państwowe podały, że FAST może przyjąć zagranicznych naukowców w 2021 roku. Po tragedii, która dotknęła w środę Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico, społeczność naukowa opłakiwała utratę astronomicznego punktu orientacyjnego. Obecnie na świecie pozostał tylko ten jeden, ostatni gigantyczny radioteleskop z jedną tarczą.

Obserwatorium, zlokalizowane w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach, kosztowało 171 milionów dolarów, a jego budowa zajęła około pół dekady. Już sam rozmiar pozwala wykrywać słabe fale radiowe pulsarów i materiałów w odległych galaktykach.

Eksperci twierdzą, że w następnej dekadzie FAST ma zabłysnąć pod względem badania pochodzenia supermasywnych czarnych dziur lub identyfikacji słabych fal radiowych, aby zrozumieć cechy planet poza Układem Słonecznym.

Jednak teleskop Arecibo mógł wykonywać kilka badań, których FAST nie może jednak wykonać. Na potrzeby obserwacji w Układzie Słonecznym Arecibo było w stanie przesyłać sygnały i odbierać ich odbicia od planet, czego FAST nie jest w stanie samodzielnie wykonać. Ta funkcja pozwoliła Arecibo na ułatwienie monitorowania asteroid w pobliżu Ziemi, co jest ważne w obronie Ziemi przed zagrożeniami kosmicznymi.

Największy polski radioteleskop znajduje się w Piwnicach koło Torunia. Jego średnica ma 32 metry. Do swoich badań wykorzystuje go Katedra Radioastronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

źródło: Business Insider