To co wyróżnia bezprzewodowe słuchawki douszne TWS Panasonic RZ-S500W, to przede wszystkim 50-stopniowa redukcja szumów otoczenia (ANC) – sprawdzam, czy warto je kupić?
Niedawno trafiły do mnie do testów bezprzewodowe słuchawki dokanałowe Panasonic RZ-S500W, które promowane są przez japońskiego producenta głównie ze względu na podwójny hybrydowy system redukcji szumów (ANC – Active Noise Cancellation) – który określany jest jako rewolucyjny. Postanowiłem sprawdzić, jak sprawdzają się w praktyce nowe słuchawki Panasonica, jaka jest jakość odtwarzanego przez nie dźwięku oraz jakość prowadzonych rozmów, no i czy warto je kupić?
Panasonic, a w szczególności należąca do firmy marka Technics są doskonale znane audiofilom, którzy cenią sobie jakość dźwięku odtwarzanego w słuchawkach. Choć nie ulega wątpliwości, że douszne słuchawki nie dorównają nigdy nausznym, to te pierwsze są zdecydowanie poręczniejsze i wygodniejsze podczas uprawiania sportu, drogi do pracy, czy nawet leżeniu w łóżku. Panasonic wypuszczając swoją generację hybrydowych S500W trafia właśnie do tej grupy osób, które szukają konkurencyjnych słuchawek dousznych stojących na półkach obok takich marek jak Sony, Samsung, LG czy Apple AirPods.
kompatybilne z asystentami głosowymi
ANC i tryb dźwięków otoczenia
prawie 20 godz. działania (6,5 +13 h)
wodoodporne IPX4
Design i jakość wykonania
Podobnie jak inne TWS (True Wireless Sound), RZ-S500W mają dość spory rozmiar, dlatego osoby o drobnych uszach i z małym skrawkiem (chrząstką tragus) powinny przed zakupem sprawdzić, czy słuchawki dobrze trzymają się w uchu. Do moich uszu pasują idealnie, ale podczas bardziej wyrafinowanych ćwiczeń i podskoków słuchawka może wypaść z ucha! W przypadku bardziej wyczynowych sportów istnieje zatem spore ryzyko, że słuchawka wypadnie. Na szczęście dobrej jakości tworzywo, z którego są wykonane jest wytrzymałe i spokojnie radzi sobie z upadkami na podłogę.
W zestawie dołączonych jest aż 5 rozmiarów gumek dokanałowych, które po dopasowaniu powinny rozwiązać ewentualny problem utrzymania słuchawek. Według mnie doskonale sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, a do biegania po parku i ulicy lepiej przykryć je opaską lub czapką :)
Słuchawki S500W są odporne na działanie wody na poziomie IPX4. Niespodziewane opady deszczu nie wpłyną na jakość dźwięku i nie uszkodzą słuchawek, ale na etui trzeba już pod tym względem uważać!
Etui ładujące w kształcie małej szkatułki jest dość dobrze wykonane, słuchawki przytrzymywane są przez silne magnesy, a w środku wieczka znajdują się gumki zabezpieczające górną część słuchawek. Sama pokrywka jest dość delikatna i może sprawiać wrażenie taniego plastiku, ale nie to jest najważniejsze w tym urządzeniu. Na przodzie etui znajdują się trzy diody LED informujące o stanie naładowania, a z tyłu wejście na kabel ładujący USB-C, który dołączony jest do zestawu.
Aby naładować słuchawki można podłączyć etui do komputera lub innej ładowarki z wejściem USB. Minusem jest brak ładowania bezprzewodowego, które coraz częściej pojawia się w przypadku słuchawek TWS i jest zdecydowanie wygodniejsze, niż podłączanie do kabla.
Parowanie i sterowanie słuchawkami RZ-S500W
Połączenie słuchawek ze smartfonem lub innym urządzeniem Bluetooth jest bardzo proste – wystarczy wyszukać urządzenie na liście w ustawieniach Bluetooth i połączyć. Warto zainstalować na smartfonie aplikację mobilną Panasonic Audio Connect i dopiero sparować słuchawki (o samej aplikacji więcej przeczytasz w dalszej części tego artykułu).
Każda ze słuchawek działa niezależnie od siebie i aktywuje się dopiero po wyjęciu jej z etui. Aby sparować słuchawki należy wyjąć je z pojemnika i gdy zapali się niebieska dioda na słuchawce przytrzymać palcem na czujniku dotykowym przez około 7 sekund aż dioda zacznie naprzemiennie migać niebieskim i czerwony światłem. W urządzeniach Bluetooth wybieramy tylko jedną słuchawkę, tę zaczynającą się od R (nie łączymy urządzenia LRZ-S500W)!
Sterowanie działa bardzo dobrze, a reagowanie paneli dotykowych na komendy jest szybkie i wygodne. Na każdej słuchawce R/L (prawej i lewej) znajdują się inne gesty, choć są też wspólne dla obu.
prawa (R)
- 1 tapnięcie: odtwarzanie/stop
- 2 tapnięcia: następny utwór
- 3 tapnięcia: poprzedni utwór
- przytrzymanie 2 s: ANC/Ambiend Sound/wył.
lewa (L)
- 1 tapnięcie: odtwarzanie/stop
- 2 tapnięcia: ściszanie
- 3 tapnięcia: podgłaszenie
- przytrzymanie 2 s: asystent głosowy (Siri®, Google Assistant™ i Amazon Alexa)
obie (R/L)
- 1 tapnięcie: odebranie połączenia
- 2 tapniecia: odrzucenie połaczenia
- przytrzymanie 2 s: zakończenie rozmowy
Panele dotykowe są bardzo czułe i słuchawki czasem zaczynają grać zanim je włożymy do ucha, bowiem samo wyjęcie słuchawek z ucha nie stopuje muzyki.
Jakość dźwięku
Do jakości dźwięku nie można się przyczepić – dynamiczny przetwornik znajdujący się w każdej ze słuchawek radzi sobie bardzo dobrze – zauważyłem jednak, że po sparowaniu z iPhone’em grają zdecydowanie lepiej niż ze smartfonem z Androidem. W obu przypadkach dźwięk jest czysty i pozwala na wyodrębnienie tonów.
Dzięki equalizerowi w aplikacji mobilnej można dostroić brzmienie do swoich preferencji, także ustawienia basów pozwalają na trochę eksperymentów.
Jakość rozmów głosowych jest zadowalająca – dźwięk rozmówcy jest głośny i wyraźny nawet przy wietrznej pogodzie i szumie samochodów na ulicy. Czasem niektórzy rozmówcy mogą narzekać na lekkie zakłócenia, ale przyczyną mogą być warunki zewnętrzne lub jakość połączenia. W normalnych warunkach, zarówno my jak i nasi interlokutorzy, nie powinni mieć problemu ze słyszeniem podczas rozmowy.
Według producenta unikatowa konstrukcja 6 wysokowydajnych mikrofonów MEMS skutecznie tłumi dźwięki otoczenia i szum wiatru. Antena Bluetooth i czujnik dotykowy są zintegrowane wewnątrz elementów sterujących słuchawek, co ma dodatkowo gwarantować wydajność i stabilność połączeń.
Aktywna redukcja szumów (ANC)
Redukcja szumów w RZ-S500W działa bardzo dobrze i może spokojnie konkurować z najlepszymi słuchawkami TWS dostępnymi na rynku. Wspomniane wcześniej sześć mikrofonów MEMS automatycznie zbiera i na bieżąco analizuje dźwięki otoczenia, a słuchawki emitują fale o podobnej długości redukując dźwięki docierające do naszych uszu z zewnątrz.
Należy pamiętać, że ANC nie wycisza całkowicie dźwięków otoczenia, ale doskonale radzi sobie z szumem ulic, podczas podróży autobusem czy samolotem. Mając słuchawki w uszach w domu nie usłyszymy wołających dzieci, czy dźwięków telewizora i radia, a dźwięk muzyki nie jest zniekształcony, co często jest zmorą tego typu rozwiązań w przypadku niektórych producentów.
Warto zwrócić uwagę na Ambient Sound, który można włączyć podczas słuchania muzyki, aby usłyszeć dźwięki otoczenia bez wyciagania słuchawek z uszu. Dotykając czujnika prawej słuchawki przez dwie sekundy, można przełączać między trybami redukcji szumów ANC, dźwięków otoczenia (Ambient Sound) i opcji wyłączone.
Warto tu wspomnieć o trybie jednego ucha, pozwalającym na zamianę ról i umożliwiającym korzystanie z tylko jednej słuchawki (lewej lub prawej).
Bateria
Bateria na jednym ładowaniu działa rzeczywiście tak jak podaje producent, czyli aż 6 godzin i aż 20 godzin jeśli będziemy podładowywać słuchawki za pomocą etui ładujacego.
Warto zaznaczyć, że słuchawki bardzo szybko można doładować jeśli przestaną grać. Wystarczy kwadrans podładowania, aby cieszyć się dodatkową godziną słuchania muzyki.
Specyfikacja techniczna
wymiary słuchawki | 21 mm x 20 mm x 31 mm |
wymiary podstawki ładującej | 74 mm x 39 mm x 30 mm |
masa | 7 g |
Bluetooth | 5.0 (zasięg do 10 m) |
obsługiwane profile | A2DP, AVRCP, HSP, HFP |
kodek | SBC, AAC |
wodoodporność | IPX4 według normy IEC 60529 |
kolory | czarny/biały |
czas działania | 6 h (20 h z etui) |
inne | hybrydowa redukcja szumów (ANC), szybkie ładowanie, 6 mikrofonów MEMS |
Aplikacja mobilna Panasonic Audio Connect
Aplikacja mobilna Panasonic Audio Connect jest bardzo prosta i służy wyłącznie do ustawień preferencji słuchawek i aktualizacji ich wersji oprogramowania. Nie ma w niej nic szczególnego i spełnia swoje zadanie. Po szybkim sparowaniu słuchawek możemy od razu przystąpić do dostosowania ustawień audio i włączenia odpowiednich funkcji.
Słuchawki niedawno otrzymały oprogramowanie w wersji RZ-S500W JMS1ZS 01.80, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że apka od razu poprosi Cie o zaktualizowanie firmware’u – cała operacja nie powinna zająć dłużej niż 15 minut – w trakcie aktualizacji słuchawki powinny być wyjęte z etui i naładowane przynajmniej w 70%. Warto to zrobić, bowiem najnowsza wersja wprowadza między innymi:
- Udoskonalony tryb dźwięków otoczenia – szersze pasmo częstotliwości /redukcja szumów.
- Funkcja wskazywania połączenia Bluetooth za pomocą migających diod LED – funkcję migania diod LED na słuchawkach dousznych można teraz wyłączyć.
Po sparowaniu i kolejnym uruchomieniu aplikacji widzimy zdjęcie naszego modelu słuchawek oraz 3 sekcje przedstawiające: stan naładowania baterii, Ambient Sound Control (włączenie i ustawienia Ambient Sound i ANC z 50-stopniowym ustawieniem redukcji szumów), Sound Mode (equalizer, wzmocnienie basu, wzmocnienie głosu, wyłączenie dodatków).
Pod ikoną klucza znajdują się dodatkowe, mniej istotne informacje ustawień i personalizacji oraz sprawdzenie i wykonanie aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Aplikacja działa na urządzeniach z systemami iOS (iPhone) i Android i jest bezpłatna:
Podsumowanie i nasza ocena
Słuchawki RZ-S500W Panasonica posiadają wyjątkowo dobrze działającą funkcję aktywnej redukcji szumów, która działa porównywalnie jak w przypadku high-endowych modelach, za które trzeba zapłacić około tysiąca złotych. W tym modelu oprócz bardzo dobrego ANC mamy także wyjątkową jakość dźwięku w rozsądnej cenie!
Jednak w zamian za świetne działanie słuchawek musimy zmierzyć się z największą barierą jaką jest dopasowanie słuchawek do uszu – nie są one bowiem dla każdego, ale jeśli w Twoim przypadku będą leżały jak ulał, to koszt ok. 500 zł za ten sprzęt będzie uzasadnionym wydatkiem.
ZALETY ⬆
- bardzo dobra redukcja szumów i dźwięków otoczenia (ANC)
- 5 gumowych końcówek dousznych
- dobra jakość dźwięku i rozmów telefonicznych
- wygodne i dobrze działające sterowanie
- możliwość dostosowania ustawień w aplikacji
- długi czas pracy na jednym ładowaniu
WADY ⬇
- nie dla każdego ucha – należy sprawdzić, czy będą się wygodnie trzymały
- brak ładowania bezprzewodowego
- brak wodoodporności
- średniej klasy plastikowe etui
NASZA OCENA
w 10-stopniowej skali (8/10)
Ile kosztują i gdzie kupić?
Panasonic RZ-S500W
stan na 1 grudnia 2020 r.
Słuchawki dostępne w 2 kolorach: białym i czarnym.
źródło: opracowanie własne