Baby Yoda poleciał na ISS z załogą SpaceX Crew Dragon

Astronauci SpaceX Crew Dragon zabrali ze sobą zabawkę Baby Yodę na pokład statku kosmicznego, który wystartował w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Baby Yoda na pokładzie SpaceX Crew Dragon (NASA) 15 listopada 2020 r.
Baby Yoda na pokładzie SpaceX Crew Dragon (NASA) 15 listopada 2020 r.

Zabawkowy Baby Yoda znany z serialu The Mandalorian z serii Gwiezdne Wojny poleciał wraz z czterema astronautami NASA na orbitę okołoziemską – załoga z Yodą na pokładzie kieruje się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS – International Space Station). Tradycją SpaceX jest już wprowadzanie na pokład statku kosmicznego zabawki „wskaźnika zerowej grawitacji”. Pierwszą była pluszowa Ziemia, a drugą błyszcząca zabawka dinozaura. Teraz pasażerem na gapę jest urokliwy Baby Yoda.

Misja Crew-1 – lot astronautów NASA rakietą Falcon 9 odpaliła o 19:37 czasu ET, a następnie wystrzeliła z wyrzutni w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy’ego na Florydzie.

Rakieta wepchnęła na orbitę statek kosmiczny Crew Dragon, na pokładzie którego znajdują się astronauci NASA Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker, a także Soichi Noguchi z japońskiej Agencji Badań Kosmicznych. Ale załoga zabrała ze sobą wyjątkowego przyjaciela.

Mamy Baby Yodę na pokładzie, który próbuje teraz zająć miejsce – powiedziała Leah Cheshier, specjalistka ds. komunikacji NASA podczas transmisji na żywo z misji.

Pluszowa zabawka była widoczna, unosząc się wokół kabiny statku kosmicznego Crew Dragon, gdy okrążał Ziemię, a astronauci położyli się spać. Zabawka Baby Yoda, to postać z serialu Disneya The Mandalorian —kontynuuje tradycję, zgodnie z którą statki kosmiczne przewożą pluszaki jako „wskaźniki zerowej grawitacji”. Gdy zabawki zaczną się unosić, obserwatorzy wiedzą, że statek jest poza przyciąganiem ziemskiej grawitacji.

Pobyt Małego Yody na orbicie Ziemi jest częścią misji o nazwie Crew-1. Kapsuła Crew Dragon ma zadokować w poniedziałek wieczorem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie astronauci będą mieszkać i pracować przez około sześć miesięcy, co stanowi najdłuższą misję kosmiczną człowieka w historii NASA.

Kiedy astronauci z NASA Bob Behnken i Doug Hurley rozpoczęli tego lata pierwszą w historii misję SpaceX z udziałem astronautów — podczas lotu testowego o nazwie Demo-2 zabrano ze sobą także zabawkę. Ich pluszowy dinozaur z cekinami był wynikiem głosowania młodych synów astronautów, którzy są miłośnikami dinozaurów. Zdecydowali się wysłać na statek Tremora Apatozaura.

Kiedy Crew Dragon odbył swój pierwszy lot testowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną bez astronautów na pokładzie, mogliśmy również oglądać ziemską lalkę o imieniu „Buddy”.

Zarówno Buddy, jak i Tremor zostały wyprzedane ze sklepów po debiucie w kosmosie. Nie było od razu jasne, który z wielu dostępnych na rynku pluszaków Baby Yoda znajduje się obecnie na pokładzie Crew Dragon.

źródło: NASA | Business Insider