Wszystkie nowości z wydarzenia „One More Thing”

Sprawdź wszystkie nowości, które firma Apple ogłosiła podczas wydarzenia „One More Thing” we wtorek 10 listopada 2020 roku.

Nowe komputery Mac z czipem M1 (2020 rok)

We wtorek 10 listopada 2020 roku firma Apple zorganizowała swoje trzecie wydarzenie, podczas którego w końcu szczegółowo wyjaśniła, dlaczego wydaje komputery Mac z chipami M1 zaprojektowanymi i wyprodukowanymi przez Apple’a. Podczas konferencji zatytułowanej One More Thing, gigant zaprezentował także pierwsze komputery Mac, które będą działały w oparciu o M1 — nowy MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini!

Jeśli nie miałeś czasu, aby oglądać to wydarzenie na żywo, to zapoznaj się z poniższym podsumowaniem wszystkiego, co zostało ogłoszone podczas dzisiejszej konferencji. W jednym krótkim podsumowaniu znajdziesz najważniejsze nowości oraz linki do produktów, aby uzyskać więcej informacji na dowolny temat, który wpadnie Ci w oko.

Apple Silicon dla komputerów Mac

Apple od lat buduje własne chipy iPadów, iPhone’ów i Apple Watchów. Teraz będzie robić to samo dla komputerów Mac, obiecując lepszą wydajność przy większej wydajności energetycznej.

Apple nazwało swój pierwszy chip dla komputerów Mac – M1. Wyposażony w niewiarygodne 16 miliardów tranzystorów czip M1 mieści CPU, GPU, Neural Engine, układy I/O i mnóstwo innych komponentów. W połączeniu z nowym systemem macOS Big Sur czip M1 prześciga konkurencję, oszałamia grafiką i zaskakuje energooszczędnością oraz wydajnością baterii.

Chip M1 (2020) - najważniejsze informacje

Oto najważniejsze specyfikacje techniczne chipa M1:

 • 8-rdzeniowy procesor
 • maksymalnie 8-rdzeniowy procesor graficzny
 • 16 miliardów tranzystorów
 • wbudowany system Apple Secure Enclave
 • obsługa Thunderbolt / USB 4

Aplikacje na iOS na Macu

Apple wspomniało podczas czerwcowej konferencji WWDC 2020, że aplikacje na urządzenia z mobilnym systemem iOS będą teraz mogły działać na komputerach Mac. Apple pokazało jako przykłady aplikacje HBO Max i Among Us działające pod systemem macOS Big Sur.

Nowy MacBook Air z chipem M1

MacBook Air z M1 (2020) - najważniejsze informacje

Pierwszym ogłoszonym przez Apple’a komputerem z M1 był nowy, pozbawiony wentylatora (!) MacBook Air.

Apple twierdzi, że nowy MacBook Air jest do 3,5 razy szybszy niż poprzednia generacja, a dzięki braku jakichkolwiek wentylatorów działa w pełni cicho. Obiecuje do 15 godzin pracy na baterii podczas przeglądania internetu lub 18 godzin podczas oglądania wideo. Ma wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala, obsługę dysków SSD do 2 TB, Touch ID, Thunderbolt / USB 4, Wi-Fi 6. Cena zaczyna się od 5199 zł i trafi do sprzedaży 17 listopada 2020 roku

Dowiedz się więcej: apple.com/pl/macbook-air.

Nowy Mac Mini z chipem M1

Mac mini z M1 (2020) - najważniejsze informacje

Mac Mini został również przeprojektowany pod kątem M1, a jego cena podstawowa spadła do 3699 zł. Obsługuje do 2 TB SSD i do 16 GB pamięci. Ma dwa porty USB-A, dwa porty USB-C (z obsługą Thunderbolt / USB 4), gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, HDMI 2.0 i gigabitową sieć Ethernet.

Dowiedz się więcej: apple.com/pl/mac-mini.

Nowy MacBook Pro z chipem M1

MacBook Pro z M1 (2020) - najważniejsze informacje

Apple twierdzi, że chip M1 wydłuża żywotność baterii MacBooka Pro do 17 godzin podczas przeglądania sieci lub 20 godzin odtwarzania wideo. Podobnie jak Air, ma 13,3-calowy wyświetlacz i obsługuje dyski SSD o pojemności do 2 TB i do 16 GB pamięci. Ma TouchID, Wi-Fi 6, obsługę Thunderbolt / USB4 i, być może, ku rozczarowaniu niektórych, TouchBar. Cena zaczyna się od 6699 zł i także trafi do sprzedaży 17 listopada.

Dowiedz się więcej: apple.com/pl/macbook-pro.

Aktualizacja systemu macOS 11 Big Sur już wkrótce

macOS 11 Big Sur - najważniejsze informacje

Kolejna duża aktualizacja systemu macOS wersja 11.0, znana również jako Big Sur, została po raz pierwszy ogłoszona w czerwcu na WWDC. Firma Apple udostępni uaktualnienie już w najbliższy czwartek 12 listopada 2020 roku ok. godz. 19.00 czasu polskiego.

macOS Big Sur będzie dostępne na następujące modele komputerów Mac:

 • Mac z 2014 r. lub nowszy
 • MacBook Air z 2013 r. lub nowszy
 • iMac Pro z 2017 r. lub nowszy (wszystkie modele)
 • MacBook Pro z końca 2013 r. lub nowszy
 • Mac Pro z 2013 r. lub nowszy
 • MacBook z 2015 r. lub nowszy
 • Mac mini z 2014 r. lub nowszy

Dowiedz się więcej: apple.com/pl/macos/big-sur.

źródło: Apple