Rusza akcja społeczna #GIGAodpowiedzialność

Godzina bez smartfona? Podejmij wyzwanie i… odłóż telefon! Mobile Vikings rusza z akcją społeczną „GIGAodpowiedzialność”.

Mobile Vikings #GIGAodpowiedzialność

Ponad połowa Polaków spędza przed telefonem do trzech godzin dziennie. Tyle samo dzieci praktycznie się z nim nie rozstaje, a 44 procent osób w trakcie pandemii wydłużyło czas korzystania ze smartfona. Problem uzależnienia od telefonu może dotyczyć każdego. Wrocławski operator społecznościowy Mobile Vikings rusza z akcją „GIGAodpowiedzialność”, zachęcając do świadomego odkładania telefonu. Akcję uzupełniają bezpłatny webinar z udziałem ekspertów oraz edukacyjna strona internetowa. 

Statystyki mówią same za siebie. 57 procent Polaków spędza z telefonem od 1 do 3 godzin dziennie – u 23 procent są to ponad 4 godziny. Aż 44 procent osób w trakcie pandemii wydłużyło czas korzystania z telefonu o minimum 2 godziny każdego dnia. Z własnego smartfona korzysta już 71 procent 10-latków, zaś blisko połowa dzieci ma urządzenie stale przy sobie. Sprawa jest poważna i dotyczy dziś praktycznie każdego posiadacza smartfona. Najbardziej zagrożone fonoholizmem, czyli uzależnieniem od telefonu, są osoby młode, nieświadome jego szkodliwego wpływu – w telefonie często toczy się ich „prawdziwe” życie.

Co czwarty nastolatek w Polsce cierpi na FOMO, czyli lęk przed odłączeniem od informacji i kontaktu przez sieć i czuje przymus ciągłego sprawdzania – mówi socjoterapeutka Magdalena Kot. Akcja Mobile VIkings ma na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia, a przede wszystkim potrzebę świadomego korzystania z telefonu. Smartfon to wielka moc, ale i „gigaodpowiedzialność”.

Pokaż swoją GIGAodpowiedzialność i podejmij wyzwanie!

Może się okazać, że nawet krótkotrwałe rozstanie ze smartfonem to nie taka przysłowiowa „pestka”. – Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu, wielu z nas nawet nie zna lub nie pamięta takiego życia. Mamy na to wiele wygodnych wytłumaczeń i usprawiedliwień – obecnie smartfony to przecież nie tylko urządzenie do kontaktu, mamy w nim zegarek i budzik, krokomierz, kalendarz, notatnik, sklepy, muzykę, gry, książki, radio, platformy do oglądania filmów, aplikacje do ćwiczeń, plany diety, przepisy – komentuje Magdalena Kot.

Dlatego Mobile Vikings ogłasza wyzwanie: odłóż telefon na godzinę i zajmij się czymś, na co zwykle brakuje Ci czasu – podlej kwiatki, wyprowadź psa na dłuższy spacer, poczytaj książkę, ugotuj coś dobrego. Pochwal się tym, co udało Ci się przez tę godzinę zrobić na swoich kanałach Social Media z tagiem #GIGAodpowiedzialność i nominuj kogoś, komu przydałaby się godzina bez smartfona. Niech wyzwanie podejmie jak najwięcej osób!

Sprawdź, czy jesteś uzależniony i zapisz się na webinar z ekspertami.

Na specjalnej stronie internetowej akcji można znaleźć informacje na temat odpowiedzialnego korzystania z telefonu, w tym garść statystyk, objawy uzależnienia, a także kilka dobrych praktyk, a przede wszystkim formularz zapisów na warsztaty online.

Bezpłatny webinar „Być czy sieć?” poprowadzą opiekunowie merytoryczni akcji „GIGAodpowiedzialność” – Magdalena Kot, socjoterapeutka, trenerka i edukatorka oraz Kazimierz Ździebło, psycholog, psychoterapeuta, superwizor i trener.

Warsztaty przeznaczone są dla tych, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez telefonu, a jednocześnie czują się zmęczeni, przebodźcowani, zagubieni i obserwują u siebie przejawy uzależnienia. Zajęcia odbędą się 24 listopada w godzinach 17:00-20:00.

źródło: Mobile Vikings