„Baby Shark Dance” najczęściej oglądanym wideo na YouTubie

Utwór „Baby Shark Dance” to irytująco chwytliwa rymowanka dla dzieci nagrana przez południowokoreańską grupę Pinkfong – piosenka stała się najczęściej oglądanym filmem na YouTube.

Baby Shark Dance | Sing and Dance! | @Baby Shark Official | PINKFONG Songs for Children

Piosenka Baby Shark od Pinkfong została odtworzona 7,04 miliarda razy w serwisie YouTubie (w chwili publikacji tego wpisu, dokładnie 7 107 071 393 odtworzeń), wyprzedzając poprzedniego rekordzistę Despacito, latynoski przebój popowy Luisa Fonsiego. Gdybyśmy chcieli odtworzyć nowego rekordzistę jeden po drugim, oznaczałoby, że Baby Shark byłby transmitowane nieprzerwanie przez 30187 lat. Pinkfong zarobił około 5,2 miliona dolarów (19,7 mln zł) z samych odtworzeń na YouTubie.

Baby Shark ma bardzo chwytliwą melodię i prawdopodobnie trudno będzie przebić jego liczbę odtworzeń. Ten hit jest jednak starszy niż moglibyśmy przypuszczać! Utworowi zajęło 4 lata, aby wspiąć się na szczyt najczęściej odtwarzanych utworów na YouTubie a sama piosenka jest w rzeczywistości znacznie starsza.

Uważa się, że piosenka pochodzi z letnich obozów w USA z lat 70. Jedna z teorii mówi, że powstał w 1975 roku, kiedy Szczęki Stevena Spielberga stały się przebojem kasowym na całym świecie. Istnieje ogromna liczba wariacji na temat podstawowego założenia, w tym jedna wersja, w której surfer traci rękę przez rekina, a druga, w której umiera bohater. Istnieją również wersje międzynarodowe – w tym francuska Bebe Requin i niemiecka Kleiner Hai (Little Shark), która stała się drobnym hitem w Europie w 2007 roku.

Poniżej możesz obejrzeć to wideo, ale UWAGA! – oglądasz na własną odpowiedzialność – ta melodia pozostaje w głowie na długoo goo doo doo doo doo doo…

Najczęściej oglądane filmy w YouTubie

Żadna z wcześniejszych wersji nie może się równać z fenomenalnym sukcesem interpretacji Pinkfonga, którą zaśpiewała 10-letnia koreańsko-amerykańska piosenkarka Hope Segoine i przesłała utwór na YouTube’a w 2015 roku.

To uzależniające i mocno wpadające w ucho „doo doo doo doo doo doo” i rybie ruchy taneczne stały się szaleństwem w Korei Południowej, gdzie popularne zespoły, takie jak Red Velvet, Girls’ Generation i Blackpink, zaczęły włączać to do swoich koncertów.

TytułUżytkownikOdtworzenia (mld)
Baby Shark DancePinkfong7,042
DespacitoLuis Fonsi ft. Daddy Yanke7,036
Shape of YouEd Sheeran5,05
See You AgainWiz Khalifa ft. Charlie Puth4,79
Masha and the BearGet Movies4,36
Johny Johny Yes PapaLooLoo Kids4,14
Updown FunkMark Ronson ft Bruno Mars3,99
Gangnam StylePsy3,84
Learning ColorsMiroshka TV3,65
SorryJustin Bieber3,36

Pinkfong wydał drugie wideo zatytułowane Baby Shark Dance, w którym dwoje uroczych dzieciaków wykonuje taniec. Ten klip, który zainspirował hashtag #BabySharkChallenge — do zabawy dołączali wszyscy, od indonezyjskich rolników po gwiazdy pop Cardi B i Josha Grobana.

Piosenka jest jak kocimiętka dla dzieci, których apetyt na powtarzanie refrenu niewątpliwie pomógł jej wspiąć się w rankingach najczęściej oglądanych filmów YouTube.

Roszczenie o tortury więzienne

Jednak firma macierzysta Pinkfong, SmartStudy, została pozwana w zeszłym roku przez autora piosenek dla dzieci, Jonathana Wrighta, który nagrał podobną aranżację piosenki w 2011 roku i twierdzi, że jest właścicielem praw autorskich do tej interpretacji.

SmartStudy odpowiedziało, że ich wersja była „oparta na tradycyjnej pieśni do wspólnego śpiewania”. Sprawa jest nadal rozpatrywana przez Koreańską Komisję ds. Praw Autorskich. W zeszłym miesiącu piosenka była w centrum kolejnej kontrowersji, kiedy trzech pracowników więzienia w Oklahomie zostało oskarżonych o używanie jej do karania więźniów.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, pięciu więźniów było skutych kajdankami pod ścianą i zmuszonych do stania i słuchania przez dwie godziny zapętlonego utworu Baby Shark. Narażenie na piosenkę spowodowało „nadmierny stres emocjonalny u więźniów, którzy najprawdopodobniej już cierpieli”, powiedział prokurator okręgowy David Prater. Ale piosenka została również wykorzystana w pozytywny sposób.

Kiedy Eliane Jabbour niespodziewanie znalazła się w środku demonstracji antyrządowej w Libanie w październiku zeszłego roku, obawiała się, że zamieszanie wystraszy jej 15-miesięcznego syna, który właśnie obudził się z drzemki na siedzeniu pasażera w jej samochodzie. Jednak protestujący okrążyli jej samochód i śpiewali Baby Shark, aby pomóc uspokoić malucha.

Wideo z Robinem, który wpatruje się w śpiewających i tańczących samo stało się wirusowym symbolem nadziei wśród protestujących.

źródło: BBC News | YouTube