Raspberry Pi 400 to klawiatura, która jest jednocześnie komputerem

Klawiatura Raspberry Pi 400 kosztująca 70 USD, to uproszczone urządzenie dla osób, które chcą używać Pi jako komputera.

Raspberry Pi 400

W ciągu ponad ośmiu lat od wprowadzenia pierwszego modelu Raspberry Pi, urządzenie było sprzedawane jako komputer modułowy. Kupujesz płytkę osobno, podłączasz własne peryferia, wkładasz kartę SD i zabierasz się do pracy nad własnym projektem komputerowym. Fundacja obserwowała, jak strony trzecie – w tym Kano – budują własne rozwiązania typu all-in-one PC wokół Raspberry Pi, tworząc własny zestaw Desktop Kit, który zawiera wszystkie niezbędne technologie do wdrożenia w pełni funkcjonalnego komputera stacjonarnego lub stacji roboczej. Teraz wszystko idzie lepiej dzięki wprowadzeniu na rynek Raspberry Pi 400 – kompletnego komputera osobistego wbudowanego w 78-klawiszową klawiaturę, której ceny zaczynają się od 70 USD.

Raspberry Pi 400 ma prawie dokładne wymiary oficjalnej klawiatury i koncentratora Raspberry Pi, ale ze wszystkimi dodatkowymi portami i złączami potrzebnymi do przekształcenia go w komputer. Zasilanie zapewnia ten sam – choć nieco dostrojony – czterordzeniowy procesor Broadcom BCM2711, który znajduje się w Raspberry Pi 4, wraz z 4 GB pamięci RAM, dwuzakresowym Wi-Fi, Bluetoothem 5.1, Gigabit Ethernet i trzema portami USB (dwa USB 3.0 i jeden port USB 2.0). Istnieją również dwa porty micro HDMI, złącze GPIO i gniazdo kart microSD do przechowywania systemu operacyjnego i danych.

Jednostka komputerowa o wartości 70 USD to opcja bez fanaberii: dosłownie, dostajesz klawiaturę i będziesz potrzebować dodać własne zasilanie i akcesoria. Jednak zestaw komputerowy Pi 400 o wartości 100 USD zawiera zlokalizowany zasilacz, mysz, wstępnie sformatowaną kartę microSD 16 GB, przewodnik dla początkujących oraz 1-metrowy kabel micro HDMI do HDMI-A. Jest bardzo podobny do zestawu Desktop Kit, ale zawiera jeszcze mniej części.

Inspiracja stojąca za Pi 400 pochodziła z „wyzwań dla mniej technicznych użytkowników, związanych z konfiguracją urządzenia z wieloma częściami, często bez praktycznego wsparcia z powodu ograniczeń związanych z COVID podczas wizyt domowych” – potwierdził CEO Raspberry Pi, Eben Upton.

Zestawy Raspberry Pi Desktop pozostaną w sprzedaży dla osób, które chcą kupić modele z różnymi możliwościami pamięci. Firma nie planuje obecnie oferowania wersji 2 GB Pi 400, ze względu na stosunkowo niewielkie oszczędności kosztów, ale może zdecydować się na oferowanie bardziej wydajnego modelu dla „dużych wdrożeń korporacyjnych lub edukacyjnych, w których skumulowana oszczędność kosztów”.

Dla osób w pewnym wieku Pi 400 może wyglądać znajomo; lata 80. były pełne mikrokomputerów typu all-in-one, takich jak Commodore 64, ZX Spectrum, BBC Micro i Atari 800XL.

Raspberry Pi 400 - części w zestawie za 100 USD

Raspberry Pi 400 można kupić od dzisiaj w USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Oficjalną listę sprzedawców można znaleźć tutaj.

źródło: Raspberry Pi | Engadget