Ten mikroskopijny Voyager wydrukowany w 3D jest napędzany cieczą

Wydrukowany na drukarce 3D miniaturowy statek kosmiczny, stylizowany na pojazd ze Star Treka, może się samodzielnie poruszać dzięki cieczy.

Mikroskopijny statek kosmiczny wydrukowany na drukarce 3D

Fizycy z Uniwersytetu w Leiden wydrukowali w 3D miniaturową wersję statku kosmicznego klasy Intrepid ze Star Treka. Pomysł małego statku kosmicznego jest prawdopodobnie czymś, czego nie braliśmy pod uwagę poza fabułą z serialu telewizyjnego Star Trek, ale ten mikroskopijny model jest w rzeczywistości częścią większego eksperymentu badawczego, który fizycy opublikowali w czasopiśmie naukowym Soft Matter. Statek o długości 5 mikrometrów wygląda jak USS Voyager i został poddany mikrodrukowi przez fizyków w celu badań związanych z mikropływaniem.

W przeciwieństwie do silników impulsowych i napędu warp swojego telewizyjnego odpowiednika, ten Voyager jest napędzany przez ciecz w wyniku reakcji chemicznych zachodzących między jego platynową powłoką a roztworem nadtlenku wodoru, w którym umieścili go fizycy. W artykule zauważono, że w badaniach do testów zwykle wykorzystuje się modele w kształcie kuli — więc im więcej róznych kształtów, które widzimy na poniższym zdjęciu, miało dawać różne wyniki i przekraczać granice możliwości drukarki 3D w tym procesie.

Pozostałe odmiany mikropływających obiektów objętych tym eksperymentem:

Mikropływające obiekty wydrukowane w 3D i napędzane cieczą

Mikropływy to szeroka kategoria naukowa używana do sortowania organizmów i obiektów poruszających się w cieczach. Bakterie lub białe krwinki można uznać za mikropływy, ale tak samo można uznać syntetyczne obiekty stworzone do badań, takie jak maleńki Voyager lub mierzący 10 µm model 3DBenchy (holownik często używany do testowania drukarek 3D), który fizycy z Leiden również uwzględnili w swoich testach.

Badanie ruchu syntetycznych mikropływów ma dostarczyć wglądu w ich naturalne odpowiedniki, ale futurolodzy wyobrażali sobie również możliwą przyszłość, w której syntetyczne mikropływy mogą być częścią ukierunkowanych systemów dostarczania leków i innych terapii. Na razie artykuł w czasopiśmie naukowym prowadzi do skromniejszych wniosków: modele 3D wykonane mikrodrukiem mogą być potencjalnie użyteczne w dalszych eksperymentach, a zastosowane nietypowe kształty mogą oferować możliwość uzyskania bardziej „zaprojektowanych” typów ruchu niestandardowych mikropływ niż w przypadku tradycyjnych kul i cylindrów. .

Co ważne, fajnie jest wyobrazić sobie małe statki kosmiczne i łodzie podróżujące po naszym ciele — jak coś z Innerspace lub Osmosis Jones. Naukowcy mogą nie być w stanie jednoznacznie powiedzieć tego w swoich badaniach, ale jestem pewien, że też o tym pomyśleli.

źródło: Soft Matter Journal (fot.) | The Verge