Zagłosuj na Młodzieżowe Słowo roku 2020

Ruszył plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2020, w którym każdy może wysłać własną propozycję do 30 listopada 2020 roku.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020 (PWN - głosowanie do 30 listopada)

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Akcja ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Młodzieżowe Słowo Roku 2020 nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane.

Zainteresowanie plebiscytem rośnie z roku na rok, co dowodzi, że język polski daje pole do popisu kreatywności i dostarcza świetnej rozrywki. Zwycięskie i wyróżnione słowa z lat poprzednich na dobre zadomowiły się w języku Polaków. Jakie słowa zostaną wybrane tym trudnym dla całego świata roku? Organizatorzy zapraszają do zabawy w ramach 5. edycji Młodzieżowego Słowa Roku. 

Oto zwycięskie słowa z poprzednich edycji plebiscytu:

rok1. miejsce2. miejsce3. miejsce
2016sztosogarnąć/ogarniać siębeka/masakra
2017xDsztosdwudzionek
2018dzbanmasny/masnoprestiż/prestiżowy
2019alternatywkajesieniaraeluwina

W jury konkursy zasiadają: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) docenia istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Swoje propozycje młodzieżowego słowa roku wraz z opisem znaczenia można zgłaszać przez formularz zgłoszeniowy. Przyłącz się do piątej edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.

UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniana będzie istotność tematu oraz kreatywność języka!

Zaproponuj słowo

Głosy można oddawać do 30 listopada 2020 r.

Już niedługo wystartuje także głosowanie w ogólnopolskim plebiscycie na Słowo Roku, organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.

źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN