System iOS 14 już na ponad 50% urządzeń Apple’a

Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego iOS 14, w nieco ponad miesiąc od wydania, obecna jest już na ponad połowie iPhone’ów.

Udział systemu iOS (stan na 31 października 2020 r.)

Według danych firmy Mixpanel, udział instalacji mobilnego systemu operacyjnego iOS 14 na 31 października 2020 roku wynosi już 50,43%. Oznacza to, że najnowsza wersja systemu obecna jest już na ponad połowie iPhone’ów na świecie. Są to dane szacunkowe na podstawie ogromnej próby urządzeń i zwykle pokrywają się z oficjalnymi danymi firmy Apple. Niemniej, pomimo możliwych różnic ±3 p.p., daje to nam obraz, jak szybka i łatwa, jest adopcja aktualizacji w ekosystemie Apple’a.

Tak szybka i bezproblemowa dystrybucja uaktualnień systemu iOS jest od zawsze powodem do zazdrości użytkowników Androida, którzy na nowe funkcje, poprawki bezpieczeństwa i wydajności, często muszą czekać zdecydowanie dłużej. Niekiedy producenci smartfonów kończą wsparcie Androida już po roku od premiery urządzeń.

Apple wydało uaktualnienie systemu iOS 14 nawet dla iPhone’a 6s/6s Plus, który zadebiutował pięć lat temu – w 2015 roku! To dobra wiadomość dla tych, którzy nie są skłonni do wymiany telefonu co 2 lata.

W połowie października iOS 14 był zainstalowany na ponad 43% iPhone’ów. Od tego czasu Apple wydało uaktualnienie systemu iOS 14.1, które eliminowało ewentualne błędy pierwszych wersji systemu iOS. Wielu użytkowników nie instaluje pierwszej wersji dużego uaktualnienia iOS-a, czekając na wyeliminowanie ewentualnych kłopotów, które mogłyby ujawnić się na większej grupie użytkowników. Na przyrost prawie 10 p.p. miała też wpływ premiera nowego iPhone’a 12, który trafił do sprzedaży i tym samy pierwszych użytkowników w piątek 23 października 2020 roku.

Dla porównania, system iOS 13 był dostępny na ponad 53% urządzeń już w połowie października, ale premiera iPhone’a 11 odbyła się we wrześniu, czyli miesiąc wcześniej niż iPhone’a 12. Po pierwszym tygodniu listopada iOS 13 wystrzelił do 70% – czy podobnie będzie z systemem iOS 14? Zobaczymy już wkrótce.

Według szacunków Mixpanelu, iPhone 12 i iPhone 12 Pro stanowi już ponad 4,2% wszystkich aktywnych iPhone’ów na świecie — odpowiednio 1,72% i 2,47%. Poniższy wykres pokazuje szacunkowy udział iPhone’ów 11 i 12:

Udział iPhone'a 12 (stan na 31 października 2020 r.)

W nadchodzącym tygodniu Apple prawdopodobnie wyda kolejną dużą aktualizację systemu iOS 14.2, która może wpłynąć na zwiększenie liczby osób, które zdecydują sie na przejście z iOS 13 na iOS 14.

źródło: Mixpanel iOS 14 adoption | iPhone 12 adoption