Praca i rekrutacja zdalna w oczach pracowników (2020)

Podsumowanie sześciu miesięcy pracy i rekrutacji zdalnej podczas pandemii w 2020 roku – dane z raportu Pracuj.pl.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Mimo pół roku nowej normalności pracownicy i kandydaci wciąż są pozytywnie nastawieni do pracy zdalnej. Aż 87% respondentów Pracuj.pl chce kontynuować pracę w tym modelu po opanowaniu pandemii. Z kolei 3 na 10 osób wykonujących obowiązki z biura obawia się o swoje zdrowie. Pracownicy i kandydaci wciąż są otwarci na rekrutację zdalną, coraz bardziej popularną w obliczu zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Przedstawiamy kolejne wnioski z najnowszego raportu Pracuj.pl „Pół roku nowej normalności”.

Najważniejsze informacje:

  • 4 na 10 respondentów pracuje w pełni zdalnie lub w modelu hybrydowym.
  • 87% chce kontynuować pracę w tym modelu także po pandemii.
  • Badani częściej niż w kwietniu wykonują sprawnie obowiązki z domu.
  • 3 na 10 osób pracujących w biurze obawia się o swoje zdrowie.
  • 9 na 10 respondentów weźmie udział w pełni zdalnej rekrutacji.
  • 86% jest otwarte na rozmowy kwalifikacyjne wideo.
  • Badani oczekują także korzystania z innych form rekrutacji online.

Pół roku nowej normalności

Jak pół roku pandemii wpłynęło na postrzeganie przez pracowników i kandydatów rynku pracy? By odpowiedzieć na to pytanie zespół Pracuj.pl przygotował raport „Pół roku nowej normalności. Pracownicy i kandydaci o rynku pracy”. Oparty został on na badaniach przeprowadzonych przez analityków Grupy Pracuj w kwietniu i wrześniu 2020 roku. W drugim tekście poświęconym wynikom eksperci omawiają opinie respondentów na temat pracy zdalnej. Uwagę badaczy przyciągnęło także podejście pracowników i kandydatów do rekrutacji zdalnej, która zdominowała procesy HR w wielu firmach.

Praca zdalna – wciąż pożądana

Badania Pracuj.pl pokazują, że praca zdalna wciąż pozostaje bardzo popularna, mimo zniesienia obostrzeń i „oswojenia” pandemii przez wielu pracujących. Obowiązki zawodowe przynajmniej częściowo wykonuje w tym modelu 42% respondentów Pracuj.pl. Widać jednocześnie spadek w stosunku do kwietnia, co jest zrozumiałe w obliczu trwającego wówczas lockdownu. Na początku pandemii pracę zdalną deklarowało 60,5% badanych.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Pół roku doświadczeń pracy zdalnej i związanych z nią zmian nie zmniejszyło pozytywnego podejścia Polaków do tej formy zatrudnienia. Przynajmniej częściowo zdalnie po zakończeniu pandemii chce pracować aż 87% respondentów Pracuj.pl, którzy wykonują obecnie w ten sposób obowiązki – zaledwie o 2 punkty procentowe mniej, niż w kwietniu. Choć wśród badanych wciąż dominują zwolennicy modeli hybrydowych, zdecydowanie zwiększyła się liczba osób chcących pracować w pełni zdalnie lub z wyłącznie sporadycznymi wizytami w siedzibie firmy.

Praca zdalna ma przyszłość

Słowa ekspertki potwierdzają wypowiedzi respondentów Pracuj.pl. Wśród badanych we wrześniu aż 67% uważa, że są równie efektywni podczas wykonywania obowiązków poza domem, co w biurze. Z kolei 65% przyznaje, że dobrze radzi sobie z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego – oba wyniki są nieco wyższe niż w kwietniu. Poprawę deklarowanej jakości pracy widać także w perspektywie całych zespołów. Blisko 2/3 badanych wykonujących obowiązki poza siedzibą uważa, że praca zdalna w ich firmach została sprawnie zorganizowana.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Respondenci nie tylko coraz częściej uważają pracę zdalną za efektywną, ale także postrzegają ją jako coraz ważniejszą formę wykonywania obowiązków. Podobnie jak w kwietniu, większość osób badanych przez Pracuj.pl uważa, że pandemia koronawirusa przyspieszyła wzrost znaczenia pracy zdalnej na rynku. Blisko ¾ badanych twierdzi, że w najbliższej przyszłości będzie się coraz częściej wykonywać obowiązki w tym modelu.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Co interesujące, gwałtowny wzrost popularności pracy zdalnej w ostatnich miesiącach tworzy przestrzeń na dostarczanie zespołom dodatkowych benefitów. Aż 77% respondentów Pracuj.pl uważa, że dofinansowanie przez firmę narzędzi do wykonywania obowiązków z domu (np. mebli biurowych, sprzętu IT) to ważny atut pracodawcy.

Strach nie rządzi biurami

Chcąc uzyskać bardziej zróżnicowany obraz pracy w obliczu pandemii, podczas wrześniowego pomiaru badacze przyjrzeli się sytuacji zawodowej osób pracujących w biurach.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Sprawdzili także skalę potencjalnych obaw, jakie osoby wykonujące obowiązki z siedzib firm mogą mieć w obliczu nowej normalności. Jak się okazuje, wśród respondentów  pracujących w biurach blisko połowa (49%) nie odczuwa większego zagrożenia bezpieczeństwa niż wcześniej. Natomiast co trzeci badany wyraża ogólne obawy o swoje zdrowie w związku z koronawirusem (32%).

Otwarci na rekrutację zdalną

Wybuch pandemii spowodował bardzo istotne zmiany na rynku rekrutacji – nie tylko pod kątem podaży ofert, ale także sposobów rekrutowania. Jak zareagowali na to pracownicy i kandydaci? Zdecydowana większość jest gotowa na udział w pełni zdalnych rekrutacjach. Co więcej – dla znaczącej grupy respondentów Pracuj.pl to wciąż istotny atut oferty.

Blisko 4 na 10 respondentów (38%) jest bardziej skłonnych aplikować na oferty, które umożliwiają w pełni zdalny proces rekrutacyjny. To wyraźnie mniej w porównaniu do kwietnia, w którym podobne oczekiwanie wyrażała blisko połowa badanych (49%). Niezmiennie natomiast marginalny jest udział osób przeciwnych zdalnej rekrutacji (8%).

Raport „Pół roku nowej normalności”

Z rekruterem przez wideo… i nie tylko

Znacznie wyraźniej pozytywnie respondenci wyrażają się na temat rozmów kwalifikacyjnych w formie wideo. Pozytywnie odnosi się do nich 2/3 badanych. Doświadczenie pandemii nie zmieniło więc ogólnego dobrego odbioru rozmów rekrutacyjnych wideo wśród badanych Polaków. Jednocześnie jednak dość wyraźnie odznacza się grono osób jednoznacznie negatywnie nastawionych do tej formuły – nie chce w niej brać udział 14% badanych.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Badacze Pracuj.pl postanowili zapytać także respondentów o to, jakie usprawnienia chętnie znaleźliby przy przeglądanych ofertach pracy. Odpowiedzi pokazują, że nietypowe formy kontaktu i oznaczenia są ważne dla istotnej grupy kandydatów. Największym powodzeniem wśród zaproponowanych opcji cieszyła się możliwość kontaktu przez komunikator z rekruterem. Z takiej opcji – jako najszybszej i najbardziej wygodnej – chciałoby skorzystać 44% badanych.  Nieco mniej respondentów chciałoby móc połączyć się przez wideo z rekruterem odpowiedzialnym za dane ogłoszenie. Co trzeci badany oczekiwałby natomiast specjalnych oznaczeń ofert zatrudnienia w ramach pracy zdalnej.

Raport „Pół roku nowej normalności”

Pół roku nowych rozwiązań

Od połowy marca 2020 roku celem Grupy Pracuj było jak najszersze wsparcie pracodawców i kandydatów w rekrutacji zdalnej i mierzeniu się ze skutkami pandemii. Efektem jest szereg rozwiązań technologicznych oraz dedykowanych ofert, odpowiadających na wyzwania wielu uczestników rynku pracy.Już w połowie marca 2020 roku na Pracuj.pl wprowadzono możliwość oznaczania ofert tagiem “rekrutacja zdalna” – wyróżniającym procesy prowadzone online lub telefonicznie. Ponadto cykl życia ogłoszeń w pierwszych tygodniach pandemii został przedłużony do 60 dni. W tym samym czasie rekruterom i kandydatom udostępnione zostały wirtualne spotkania wideo i komunikator w Strefie Pracuj.pl. Odpowiednie wsparcie otrzymały także branże HoReCa oraz Hair&Beauty, szczególnie dotknięte przez pandemię. Otrzymały one czasowo możliwość umieszczania ogłoszeń za symboliczną złotówkę.

Użytkownicy Pracuj.pl biorą także udział w cyklach bezpłatnych webinariów z ekspertami HR, szkoleniach i warsztatach, konsultacjach CV czy symulacjach rozmów kwalifikacyjnych. Ponadto już 21-22 października odbędzie się specjalna edycja Festiwalu Pracy JOBICON – po raz pierwszy organizowanego w przestrzeni wirtualnej. Zaprezentuje się na nim ponad 100 pracodawców.

Poznaj najnowsze opinie kandydatów o rynku pracy. Pobierz raport „Pół roku nowej normalności”:

źródło: Pracuj,pl