Art Filter – nowa funkcja w aplikacji Google Arts & Culture

A gdyby tak móc poznać historię Dziewczyny z perłą, zakładając jej kolczyki? Albo mieć możliwość przymierzenia japońskiego hełmu pochodzącego z odległych czasów tradycji samurajskich? Od dzisiaj jest to możliwe, dzięki nowej funkcji Art Filter dostępnej w aplikacji Google Arts & Culture.

Art Filter Google Arts & Culture

Art Filter to pięć edukacyjnych i zabawnych filtrów rozszerzonej rzeczywistości, opartych na kultowych obrazach, przedmiotach i akcesoriach z całego świata. Stworzenie ich nie byłoby możliwe bez partnerów – instytucji kultury, które udostępniają użytkownikom Google Arts & Culture swoje niesamowite kolekcje online. W tym nowatorskim doświadczeniu każdy filtr został zaprojektowany z największą starannością tak, aby użytkownicy mogli przyjrzeć się historycznym artefaktom w wysokiej jakości i pod każdym kątem. Przed wypróbowaniem danego filtra, można także dowiedzieć się więcej o historii danego przedmiotu.

Jak to działa? Aby rozpocząć, wystarczy pobrać aplikację Google Arts & Culture na Androida lub iOS i dotknąć ikony tęczowego aparatu u dołu strony głównej. Następnie można nagrać film lub zrobić zdjęcie i w łatwy sposób stać się autoportretami Van Gogha lub Fridy Kahlo albo słynną Dziewczyną z perłą, Można też nałożyć tradycyjny hełm japońskiego samuraja czy niezwykły starożytny, egipski naszyjnik.

Zespół pracujący nad narzędziem Art Filter kierował się zasadami Google dotyczącymi sztucznej inteligencji, aby określić, jak dostosować działanie tej funkcji dla wszystkich, mając na uwadze korzyści społeczne, bezpieczeństwo, prywatność i wartość naukową. Art Filter stosuje przetwarzanie obrazu oparte na uczeniu maszynowym, ponieważ działanie tego rodzaju funkcji rozszerzonej rzeczywistości wymaga wyrafinowanego zakotwiczenia zawartości wirtualnej w rzeczywistym świecie.

Dzięki temu podejściu artefakty mogą płynnie układać się na głowie użytkownika lub reagować na jego wyraz twarzy. Art Filter, podobnie jak popularna funkcja Art Selfie, działa całkowicie na urządzeniu użytkownika – filmy i zdjęcia nie są przechowywane, chyba że sam użytkownik zdecyduje się je zapisać lub udostępnić znajomym.

Udostępniaj swoje ulubione zdjęcia i filmy, używając hasztagu #ArtFilter.

źródło: Google Polska