Spotkania z Chopinem w Google Arts & Culture

Zobacz „Spotkania z Chopinem” – najnowszy cykl mistrzowskich recitali i wystawę na Google Arts & Culture.

Zostań w domu z Chopinem (2020)

Mamy niełatwy rok dla kultury. Ze względu na pandemię wiele naszych ulubionych festiwali i imprez kulturalnych musiało zostać przeniesionych lub odwołanych. Tak też się stało w przypadku wyjątkowego wydarzenia – XVIII edycja prestiżowego pianistycznego konkursu, wielkie święto muzyki Fryderyka Chopina i trzytygodniowe zmagania, dzięki którym na Warszawę zwrócone są oczy całego świata, została przesunięta na październik 2021 roku.

W oczekiwaniu na kolejną edycję Konkursu Chopinowskiego, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na cykl mistrzowskich recitali i koncertów kameralnych zatytułowany „Przed Wielkim Konkursem”. Podczas jego trwania wystąpią wybitni pianiści znani z poprzednich edycji konkursu.

Cykl dziesięciu wieczorów otworzył Seong-Jin Cho, zwycięzca z 2015 roku, który zagrał w Filharmonii Narodowej 1 października, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji Konkursu. Wśród pianistów, których koncerty będziecie mogli oglądać na YouTube są: Nelson Goerner (nagroda krytyków, 1995), Lukas Geniušas (II nagroda, 2010), Marco Laforêt (II nagroda, 1985), Yulianna Avdeevej (zwyciężczyni z 2010 roku), Philippe Giusiano (zwycięzca z 1995 roku), Gabriela Montero (III nagroda, 1995) czy znakomity fiński pianista Olli Mustonen.

Szczegółowy program znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. 

To jednak nie wszystko. Z okazji inauguracji tego szczególnego cyklu koncertów, Instytut Chopina przygotował dla wystawę na Google Arts & Culture. #Zostań w domu z Chopinem to zaproszenie do namysłu nad podobieństwami i różnicami między praktykami koncertowymi czasów Fryderyka Chopina i ostatnimi przemianami współczesnego życia koncertowego w czasie pandemii COVID-19.

Zobaczcie zaproszenie, jakie wysyłał Chopin do swoich znajomych i zapisane przez niego słowa „Czekamy Ciebie o 5tej godzinie”. Przyjrzyjcie się litografii na podstawie obrazu Henryka Siemiradzkiego, która przedstawia młodego Chopina w salonie księcia Antoniego Radziwiłła wśród towarzyszących mu gości i posłuchajcie wielu wyjątkowych nagrań, chociażby Poloneza B-dur. 

Dzięki wystawie odwiedzicie również Żelazową Wolą i wysłuchacie czerwcowych recitali Chopinowskich prosto z domu wielkiego kompozytora. 

Możecie zanurzyć się w muzyce Fryderyka Chopina – zarówno na YouTubie, jak i na platformie Google Arts & Culture! 

źródło: Google Polska