Dom „Natura” od 250 tys. zł postawisz gdzie chcesz!

Popularność tego malutkiego domu na kołach gwałtownie wzrosła w czasie pandemii – zajrzyj do środka domku The Tiny Housing Natura o wartości 250 tys. zł.

Natura (The Tiny Housing Co.) - ujęcie z przodu na zewnątrz

Firma Tiny Housing Co. stworzyła Naturę — przyjazny dla środowiska mały dom na kółkach z sypialnią, salonem, kuchnią i łazienką. Aby podkreślić znaczenie świadomości ekologicznej w budynku, producent uwzględnił panele słoneczne, system filtracji wody, „wydajną” izolację i wyposażenie, ekologiczne materiały oraz opcję ulepszenia do pakietu ekologicznego. Popyt domu Natura gwałtownie wzrósł w czasie pandemii COVID-19 – strona z tym domkiem była odwiedzana 3 razy częściej niż jakikolwiek inny mały dom, który oferuje ta brytyjska firma.

Natura — przyjazny dla środowiska mały dom na kółkach z sypialnią na poddaszu

Mały domek, który można łatwo transportować na przyczepie, został zbudowany tak, aby był zarówno ekologiczny, jak i luksusowy. To także nie jedyna mała jednostka mieszkalna, którą ma w swoim składzie brytyjska firma The Tiny Houseing Co. — do zakrzywionej Natury dołączają Nomad, Endura i Itinerant 1L, wszystkie z różnymi planami pięter i projektami zewnętrznymi.

Jednak, aby podkreślić znaczenie świadomości ekologicznej w konkretnym budynku Natury, jego twórca uwzględnił kilka cech — zarówno oczywistych, jak i ukrytych — które realizują ten cel. Domek posiada ekologiczne panele słoneczne, system filtracji wody, „wydajną” izolację i urządzenia oraz przyjazne dla środowiska materiały budowlane, takie jak płyty korkowe.

Aby wesprzeć przyjazne dla planety aspekty domu, potencjalni klienci mogą podnieść standard podstawowej wersji za 49 999 £ (ok. 250 000 zł) do pakietu Eco o wartości 54 999 £ (ok. 272 500 zł).

Rzut mieszkania Natura (Tiny Housing)

Wentylator z odzyskiem energii, który pomaga ogrzewać i oczyszczać powietrze, jest standardem w obu opcjach. Ulepszony Pakiet Eco jest wyposażony w piec opalany drewnem, który również ogrzewa podłogi, oraz panele słoneczne o mocy 3000 W — w przeciwieństwie do standardowych 1000 — które pozwalają na zasilanie wszystkich urządzeń w małym domu wyłącznie energią słoneczną. Zarówno systemy zasilania standardowego, jak i pakietu Eco obejmują falownik i akumulator 24 V lub 48 V.

Według firmy około 60% klientów wybiera dodatek Eco Package Natura. Pozostałe 40% często tego nie robi ze względu na dodatkowe koszty, o czym należy pamiętać, ponieważ według założyciela firmy część bazy klientów składa się z osób o niższych dochodach, poszukujących tanich rozwiązań mieszkaniowych.

Jednak firma kieruje swój skromny styl życia nie tylko do ludzi, którzy szukają alternatywy dla drogich kredytów hipotecznych. Klienci firmy to między innymi osoby w wieku od 21 do 55 lat, dyrektorzy firm, pracownicy leśnictwa i właściciele gospodarstw. Powtarzającym się trendem jest to, że większość klientów to kobiety.

Pandemia odegrała również rolę w zwiększeniu popularności maleńkiego domu Natura. Malutki dom jest podobno ogromnym hitem w Ameryce, co przypisuje się jego unikalnemu projektowi, przestronnej łazience, tarasowi i przyjazności dla środowiska.

Mały dom Natura ma 22,97 ft długości (ok. 7 m), 7,87 ft szerokości (ok. 2,4 m) i 12,96 ft wysokości (3,95 m). Przestrzeń użytkowa o powierzchni 250,26 ft² (23,15 m²) zapewnia miejsce na sypialnię na poddaszu, kuchnię, salon i łazienkę.

Przód małego domu składa się z dużej szklanej ściany i drzwi, które prowadzą na zewnętrzny taras. Światło naturalne wpada do środka także przez pozostałe okna w sypialni, kuchni i jadalni. Sypialnia na poddaszu może pomieścić łóżko typu king-size ze schowkiem pod łóżkiem, dzięki czemu mogą wygodnie spać na nim dwie osoby. Miejsce na przechowywanie jest również sprytnie zaprojektowane w całym małym domu, w tym pod schodami i między ścianami. W salonie na parterze jest miejsce na kanapę i system rozrywki.

Ściany Natura są izolowane różnymi materiałami, aby lepiej utrzymać temperaturę wewnętrzną. Zgodnie z ekologicznym projektem, mała kuchnia domowa wykorzystuje energooszczędne urządzenia. Podobnie jak w normalnej domowej kuchni, pod zlewozmywakiem znajduje się podwójna płyta indukcyjna z wentylatorem, lodówko-zamrażarka, piekarnik i filtr do wody.

W łazience jest kabina prysznicowa stojąca, toaleta, szafki, półki i lusterko kosmetyczne. W przeciwieństwie do reszty domu, w łazience dominuje intensywny niebieski motyw.

W nadchodzącym roku firma ma nadzieję stworzyć w Wielkiej Brytanii małe społeczności domowe — zwane „małymi miasteczkami”, chociaż jest to uzależnione od zmian w obowiązujących przepisach dotyczących stref.

Więcej o domku Natura przeczytasz na stronie producenta.

źródło: The Tiny Housing Co. | Business Insider