Jak ustawić widget Ulubione kontakty pod iOS 14?

Wraz z systemem iOS 14 firma Apple usunęła niezwykle przydatny widget ze skrótami do ulubionych kontaktów – sprawdź, jak go przywrócić?

Widget Ulubione kontakty pod systemem iOS 14

Pod najnowszym mobilnym systemem operacyjnym iOS 14 nie ma już widgetu Ulubione kontakty, który umożliwiał szybkie połączenie z osobami, które dodaliśmy do Ulubionych. Przyznam, że to dziwny ruch, bowiem była to jedna z bardziej przydatnych funkcji, z której korzystało bardzo wiele osób. Na szczęście można sobie z tym poradzić ustawiając skróty albo instalując widget ze sklepu App Store, który przywraca tę funkcję. Poniżej dowiesz się, jak to zrobić.

Osobiście polecam zainstalować jeden z widgetów, które są prawie identyczne, jeśli nie lepsze od pierwotnego widgetu Apple’a. Wszystkie wyświetlają zdjęcia kontaktów i dodają najpopularniejsze akcje związane z połączeniami audio i wideo, SMS-ami lub wiadomościami w komunikatorach.

Przedstawione przykłady widżetów dodających skróty do wybranych kontaktów to najpopularniejsze ze sklepu App Store, ale możliwe, że znajdziecie jeszcze więcej propozycji (wpisując favorites lub favorites widget contacts), które będą dorównywały poniższym swoimi funkcjami. Jeśli tak się stanie dajcie znać w komentarzu!

Widgety przywracające widget Ulubione kontakty na iPhonie z systemem iOS 14

Wielu programistów aplikacji na iOS-a doskonale wyczuło zapotrzebowanie na tego typu widget i w sklepie App Store pojawiło się sporo ciekawych pozycji. Poniżej wybrałem kilka najpopularniejszych, które dodają widget ulubionych nie tylko do ekranu z widgetami i centrum powiadomień, aby mieć jeszcze szybszy dostęp do połączeń z najbliższymi i znajomymi.

Favorites Widget Pro

Favorites Widget Pro
Guy Gubi | darmowy

Dzwoń i wysyłaj SMS-y do ulubionych kontaktów bezpośrednio z ekranu widżetów!
Ten widżet obsługuje połączenia, wiadomości SMS i iMessage, WhatsApp, Slack, Telegram, Facebook Messenger, e-mail i FaceTime. Możesz także organizować kontakty w grupy (np. Rodzina, Znajomi, Praca) i uzyskiwać do nich dostęp bezpośrednio z poziomu widżetu.

Jest to aplikacja z potężnym widżetem, który znacznie usprawni codzienne korzystanie z iPhone’a. Podczas gdy obecnie kontaktowanie się ze znajomymi może być irytująco długim procesem, ponieważ musisz otwierać aplikacje i przeszukiwać kontakt po kontakcie, za pomocą widżetu Favorites Widget Pro po prostu przesuń palcem w prawo z ekranu blokady, ekranu głównego lub pociągnij w dół ekran widżetów z dowolnej aplikacji i uzyskaj natychmiastowy dostęp do wybranych przez siebie kontaktów.

Favorites Widget Pro

Najważniejsze funkcje obejmują:

 • połączenia i SMS-y z centrum powiadomień,
 • tworzenie nieograniczonej liczby grup i kontaktów,
 • wsparcie dla kontaktów z aplikacji iMessage, WhatsApp, Telegram, Slack, Facebook Messenger, e-mail, FaceTime i FaceTime Audio,
 • integracja Uber i Lyft + porównanie cen.
Favorites Widgetizer

Favorites Widgetizer 
Sean Cline | darmowy

Uwielbiasz widżety dodane w iOS 14 i chcesz mieć dostęp do ulubionych kontaktów na ekranie głównym? To jest aplikacja dla Ciebie! Favorites Widgetizer jest niezwykle prosty w użyciu, a widżety wyglądają świetnie. Poza tym to nic nie kosztuje.

Favorites Widgetizer screen
Pobierz z App Store
Favorite Contacts - Launcher

Favorite Contacts – Launcher
Tobias Berg | darmowy

Program uruchamiający ulubione kontakty to niezbędny widżet dla Twojego iPhone’a.
Dzwoń i wysyłaj SMS-y do ulubionych kontaktów bezpośrednio z Centrum powiadomień. Od teraz wystarczy jedno machnięcie. Widget obsługuje połączenia, wiadomości, WhatsApp, Telegram, Facebook Messenger, e-mail i FaceTime.

Za pomocą aplikacji Favorite Contacts – Launcher możesz stworzyć potężny widżet w swoim Centrum powiadomień i usprawnić codzienne korzystanie z iPhone’a. Dawno minęły czasy, kiedy przeszukiwaliśmy wszystkie aplikacje i kontakty do obsługi wiadomości. Przesuń palcem w prawo z ekranu blokady, ekranu głównego lub ściągnij widżety z dowolnego miejsca i uzyskaj natychmiastowy dostęp do ulubionych kontaktów.

Jeśli dotkniesz jednego z ulubionych kontaktów, dostępne będą następujące czynności:

 • Zadzwoń i Wyślij wiadomość (SMS/iMessage)
 • WhatsApp, Telegram, Facebook Messanger
 • e-mail
 • FaceTime (audio i wideo)
Favorite Contacts - Launcher

Więcej funkcji:

 • tworzenie grup dla nieograniczonej liczby kontaktów
 • 3D Touch, aby wykonać szybkie połączenie
 • wyświetlanie skrótów w określonej lokalizacji
 • obsługa trybu ciemnego
 • kopia zapasowa iCloud
Pobierz z App Store

Ustawienie skrótów do ulubionych kontaktów

Osoby, które nie chcą instalować dodatkowych widgetów, mogą ustawić skróty w aplikacji Skróty i dodać je do folderu skrótów. Niestety taki widget nie wygląda najlepiej, a zamiast miniaturek ze zdjęciami możemy wyświetlic jedynie nazwy kontaktów i przypisane im kolory/ikony. Kolejnym ograniczeniem jest to, że mozemy dodać tylko jedną akcję, na przykład połaczonie głosowe do jednego skrótu.

Jeżeli chcesz dodać maksymalnie 4 kontakty do Ulubionych, to możesz w ostateczności skorzystać z tego sposobu…

Ikona aplikacji Skróty (Shortcuts) firmy Apple

Favorite Contacts – Launcher
Tobias Berg | darmowy

Jeśli masz już zainstalowaną apkę Skróty (Shortcuts) to uruchom ją i w zakładce Moje skróty wybierz znak plusa (+) w prawym górnym rogu.

Utwórz nowy skrót, wybierając przycisk ⊕ Dodaj czynność i z sekcji Połącz wybierz kontakt. Potwierdź Dalej i wpisz nazwę kontaktu w polu Nazwa skrótu. Klikając na ikonę możesz zmienić glif oraz kolor tła.

Tworzenie skrótów połączeń z ulubionymi kontaktami pod iOS 14

Teraz należy dodać skróty połączeń do ekranu z widgetami. Wystarczy przesunąć palcem od lewej strony ekranu wybrac przycisk Edycja a następnie przycisk plusa (+) w lewym górnym rogu ekranu. Zjedź na sam dół do listy, na której jest ikona Skróty i wybierz na przykład Folder skrótów.

Dodawanie widgetu z ulubionymi kontaktami pod iOS 14

Widget ze skrótami połaczeń do Twoich ulubionych kontaktów będzie dostępny z każdego miejsca i aplikacji na ekranie widgetów. Wystarczy przesunąć palcem od lewej krawędzi ekranu iPhone’a.

Zawsze możesz skorzystać z gotowych widgetów, które przedstawiłem na początku tego wpisu, albo zrobić kilka mniejszych skrótów z których stworzysz Inteligentny stos.

Przeczytaj także inne praktyczne porady dotyczące systemu iOS 14:

Jeżeli szukasz odpowiedzi dotyczącej funkcji w nowym systemie iOS 14, daj znać w komentarzu, postaramy się przygotować podobny poradnik.

źródło: App Store | opracowanie własne