Wyciekły kody źródłowe Windows XP i Server 2003

Kody źródłowe firmy Microsoft dla systemów operacyjnych Windows XP i Windows Server 2003 wyciekł do sieci.

Logo systemu Windows XP

W tym tygodniu pliki torrent z kodem źródłowym obu systemów operacyjnych zostały opublikowane w różnych witrynach do udostępniania plików. To pierwszy raz, gdy kod źródłowy systemu Windows XP wyciekł do publicznej wiadomości, chociaż ujawnione pliki potwierdzają, że był on udostępniany prywatnie już od lat. Serwis The Verge zweryfikował, czyjest to zgodne z prawem, i skontaktowano się z firmą Microsoft, aby skomentować ten wyciek.

Jest mało prawdopodobne, aby ten najnowszy wyciek kodu źródłowego stanowił jakiekolwiek poważne zagrożenie dla firm, które wciąż korzystają z komputerów z systemem Windows XP. Microsoft zakończył wsparcie dla systemu Windows XP w 2014 roku, chociaż firma zareagowała na masowy atak złośliwego oprogramowania WannaCry bardzo nietypową poprawką dla systemu Windows XP w 2017 roku.

Pomimo, że jest to pierwszy raz, kiedy kod źródłowy systemu Windows XP pojawił się publicznie, firma Microsoft prowadzi specjalny rządowy program bezpieczeństwa (GSP), który umożliwia rządom i organizacjom kontrolowany dostęp do kodu źródłowego i innych treści technicznych.

Ten najnowszy wyciek XP nie jest pierwszym przypadkiem, gdy kod źródłowy systemu operacyjnego Microsoftu pojawił się online. Co najmniej 1 GB kodu źródłowego związanego z Windows 10 wyciekło kilka lat temu, a Microsoft stanął nawet w obliczu serii wycieków kodu źródłowego związanego z Xboxem w tym roku. Oryginalny kod źródłowy Xbox i Windows NT 3.5 pojawił się w internecie w maju, zaledwie kilka tygodni po kradzieży kodu źródłowego Xbox Series X i wycieku do sieci.

Nie jest pewne, jaka część kodu źródłowego systemu Windows XP jest uwzględniona w tym wycieku, ale jeden z ekspertów ds. wewnętrznych systemów Windows znalazł już klucze do podpisywania głównych certyfikatów użytkowników NetMeeting firmy Microsoft.

Części wycieku kodu źródłowego odnosi się również do systemów operacyjnych Microsoft Windows CE, MS-DOS i innych materiałów firmy Microsoft. Co dziwne, w aktach znajdują się również odniesienia do teorii spiskowych Billa Gatesa, co stanowi wyraźną próbę rozpowszechniania dezinformacji.

źródło: The Verge