Wikipedia zmienia wygląd, pierwszy raz od 10 lat!

Najpopularniejsza internetowa encyklopedia – Wikipedia po raz pierwszy od 10 lat zmieni swój wygląd – ale nie nastąpi to szybko!

Nowy wygląd serwisu Wikipedii już w 2021 roku

Jedno z największych internetowych źródeł wiedzy, czyli Wikipedia, w czasie swojego 20-letniego istnienia bardzo się rozrosła i zawiera niezrównane ilości sprawdzonych i dokładnych informacji, w tym 53 miliony artykułów w ponad 300 językach. Chociaż zawartość Wikipedii rośnie bardzo szybko, to interfejs serwisu niestety nie nadąża za postępującymi trendami. Na szczęście w przypadku wolnej od reklam Wikipedii, nie jest to wielkim problemem. Jednak projekty Wikipedii i innych podserwisów Fundacji Wikimedia na komputery stacjonarne nie miały żadnych istotnych zmian przez ostatnie 10 lat. W efekcie możemy natrafić na elementy, które są nieintuicyjne lub po prostu archaiczne i mogą przytłaczać niektórych czytelników i redaktorów, których głównym celem jest tworzenie i zdobywanie wiedzy.

Projekt witryny jest szczególnie ważny dla nowych użytkowników, którzy po raz pierwszy zaczęli korzystać z internetu w ciągu ostatniej dekady. Dla nich duża część szerokiej gamy funkcji witryny może być przytłaczająca i trudna do zrozumienia. Dlatego też postanowiono to wreszcie zmienić, aby zachęcić do korzystania z Wikipedii i zaangażować do tworzenia artykułów ze społecznością na całym świecie.

Nowy interfejs Wikipedii ma być prosty i łatwy w użyciu, ale także postrzegany jako nowoczesny, godny zaufania i przyjazny. Nie będzie to rewolucyjna zmiana, a raczej ewolucja, w wyniku której produkt końcowy będzie bezsprzecznie wyglądał i sprawiał wrażenie projektu Wikimedii.

Mając na uwadze te cele, Fundacja Wikimedia rozpoczęła wieloletni projekt ulepszenia wyglądu Wikipedii. Od maja 2019 roku trwają prace nad zmianą interfejsu Wikipedii na komputery stacjonarne – skupiając się na wyeksponowaniu treści i ułatwieniu nawigacji w witrynie.

Nadchodzące zmiany obejmują między innymi rekonfigurację logo, dodanie zwijanego paska bocznego, spis treści i nie wiele więcej. Możesz zobaczyć pełną listę nowych funkcji na MediaWiki. Zmiany te będą wprowadzane stopniowo przez dłuższy czas, aby umożliwić użytkownikom przeprowadzenie wielu testów i uzyskanie opinii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ulepszenia będą domyślne dla wszystkich i we wszystkich serwisach fundacji do końca 2021 roku – zbiegnie się to z datą obchodów 20. urodzin Wikipedii.

Niedawno wdrożono pierwszą z wielu zmian w zestawie projektów wczesnej adaptacji: Baskijska Wikipedia, Farsi Wikipedia, Francuska Wikipedia, Hebrajska Wikipedia, Francuski Wikisłownik i Portugalski Wikiversity. Użytkownicy posiadający konta w innych projektach mogą również wyświetlać te zmiany, wybierając najnowszą wersję karnacji Vector w swoich preferencjach użytkownika.

Wikipedia Under Construction - zmiana wyglądu serwisu 2020 - animacja

Pierwsza zmiana, zwijany pasek boczny, pozwala użytkownikom zwinąć obszerne menu znajdujące się po lewej stronie każdej strony. Pomaga ona poprawić użyteczność i skupienie, pozwalając użytkownikom skoncentrować się na samej treści – czytając ją lub edytując.

Druga zmiana wprowadza maksymalną szerokość linii w treści na stronach z artykułami i stronach dyskusji. Badania wykazały, że ograniczenie szerokości może prowadzić do lepszej prezentacji samej treści, a także zmniejszenia zmęczenia oczu podczas czytania.

To pierwsze z wielu zmian w długim i złożonym procesie. Zapewne będą błędy, poprawki i iteracje. Wszyscy zainteresowani tymi zmianami, będą mogli je wypróbować i przekazać opinię.

źródło: Diff Wikimedia