Mapy Google poinformują nas o przypadkach COVID-19

Już niebawem w aplikacji Mapy Google pojawi się nowa nakładka przedstawiająca dane dotyczące liczby zakażeń COVID-19 w 220 krajach i terytoriach.

Ponad miliard ludzi korzysta z Map Google’a, aby uzyskać podstawowe informacje o tym, jak dostać się z miejsca na miejsce – zwłaszcza podczas pandemii, kiedy kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem są najważniejsze. Funkcje takie jak popularne godziny i ruch na żywo, alerty COVID-19 w transporcie oraz w nawigacji samochodowej zostały zaprojektowane tak, aby pomóc użytkownikom zachować bezpieczeństwo, gdy są poza domem. W tym tygodniu wprowadzana jest nowa warstwa COVID-19 Info w Mapach – narzędzie, które pokazuje najważniejsze informacje o przypadkach COVID-19 na danym obszarze, dzięki czemu można będzie podejmować bardziej świadome decyzje o tym, gdzie się udać, a które obszary lepiej omijać.

Jest to jedna z wielu funkcji związanych z pandemią wprowadzonych w Mapach Google w ciągu ostatnich kilku miesięcy – aplikacja zawiera również alerty o nakazach zakrywania twarzy w transporcie publicznym, informacje o opcjach zamówień na wynos w restauracjach i ostrzeżenia, aby zadzwonić do lekarza, jeśli myślisz, że masz koronawirusa.

Wprowadzenie nowej funkcji następuje, gdy wskaźniki COVID-19 w wielu krajach ponownie zaczynają rosnąć. Eksperci obawiają się, że zbliża się gwałtowny wzrost zachorowań – tzw. druga fala.

Jak działa nowa funkcja COVID-19 w Mapach Google’a?

Po otwarciu Map Google trzeba będzie wybrać przycisk warstw w prawym górnym rogu ekranu i kliknąć opcję „Informacje o COVID-19”. Następnie zobaczymy średnią nowych przypadków zachorowań z siedmiu dni na 100 000 osób w danym obszarze mapy, którą przeglądamy, oraz etykietę wskazującą, czy liczba przypadków rośnie, czy spada.

Oznaczenia kolorami ma pomóc łatwo odróżnić liczbę nowych przypadków na danym obszarze. Dane przypadków są widoczne na poziomie kraju dla wszystkich 220 krajów i terytoriów obsługiwanych przez Mapy Google, wraz z danymi na poziomie stanu lub prowincji, hrabstwa i miasta, jeśli są dostępne.

Włączanie warstwy danych o COVID-19

Informacje związane z pandemią COVID-19 można wyświetlać w Mapach Google jako warstwę.

  • Na urządzeniu mobilnym otwórz Mapy Google Mapy Google.
  • U góry kliknij Warstwy Warstwy a następnie Dane o COVID-19.
Dane o COVID-19 w Mapach Google

Co oznaczają kolory warstwy Dane o COVID-19? (dane na 100 tys. mieszkańców)

  • szary: mniej niż 1
  • żółty: 1-10 przypadków
  • pomarańczowy: 10-20 przypadków
  • ciemnopomarańczowy: 20-30 przypadków
  • czerwony: 30-40 przypadków
  • ciemnoczerwony: 40+ przypadków

Skąd zasilane są dane o COVID-19 w mapach?

Dane prezentowane na warstwie COVID=19 pochodzą z wielu wiarygodnych źródeł, w tym z Johns Hopkins, New York Times i Wikipedii. Źródła te pozyskują dane od organizacji zdrowia publicznego, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia, rządowe ministerstwa zdrowia, a także stanowe i lokalne agencje zdrowia oraz szpitale. Wiele z tych źródeł udostępnia już informacje o przypadkach COVID-19 w wyszukiwarce Google, a teraz zostaną przedstawione także w Mapach.

Obecnie poruszanie się po różnych miejscach na świecie jest bardziej skomplikowane niż wcześniej, dlatego nowa funkcja z pewnością pomoże wielu osobom bezpiecznie i efektywnie podróżować.

Warstwa COVID-19 wprowadzana jest sukcesywnie już w tym tygodniu w aplikacji na Androida i iOS-a na całym świecie.

źródło: Google Blog – Navigate safely with new COVID data in Google Maps