Jak tworzyć i udostępniać własne tarcze na Apple Watchu?

Właściciele zegarków Apple Watch z systemem watchOS 7 mogą udostępniać innym użytkownikom i bliskim stworzone przez siebie tarcze – zobacz, jak to zrobić?

Buddywatch - przykłady spersonalizowanych tarcz z aplikacji

W tym wpisie pokażę Ci, jak możesz wykazać się kreatywnością na tarczy Apple Watch a później podzielić się swoim dziełem z rodziną i przyjaciółmi. Tarcza jest głównym elementem zegarka Apple Watch – tak jak w przypadku każdego innego zegarka, oczywiście. Podczas gdy Apple nadal nie pozwala na tworzenie całkowicie niestandardowych tarcz zegarka, pod systemem watchOS 7 oferuje pewne ulepszenia, które pozwalają na wprowadzanie własnych modyfikacji tarcz, aby były dostosowane do Twojego gustu.

Użytkownicy nadal mogą tworzyć lub wprowadzać poprawki bezpośrednio na Apple Watchu lub na iPhonie, który jest już podłączony do smartwatcha. Podobnie jak we wcześniejszych wersjach systemu watchOS, system watchOS 7 umożliwia dostosowanie różnych szczegółów, wybierając je na wyświetlaczu. Jedną szczególną zmianą, która została wprowadzona w systemie watchOS 7, jest możliwość zmiany wyglądu tarczy przez dłuższe naciśnięcia, aby wykonać modyfikację. Apple zdystansował się od tzw. Force Touch pod watchOS 7.

W trybie edycji możesz teraz wybrać tarczę zegarka lub utworzyć zupełnie nową, przesuwając palcem do końca istniejących tarcz zegarka. W zależności od dostępnych opcji, które oferuje tarcza zegarka, można zmienić kolory lub odpowiednio dobrać dodatkowe funkcje.

Firma Apple zadbała również o to, aby system watchOS 7 zapewnił programistom nieco większą swobodę w zakresie funkcjonalności, umożliwiając pracę kilku różnych funkcji w jednej aplikacji. Jakie korzyści niesie to dla użytkownika? Na przykład będzie można wyświetlać różne szczegóły w jednej aplikacji pogodowej na tej samej tarczy zegarka.

Możesz także użyć iPhone’a do zmiany tarcz zegarka w samej aplikacji Apple Watch. Ta opcja jest bardziej wygodna – po prostu ze względu na znacznie większy wyświetlacz iPhone’a, który ułatwia dostosowywanie i konfigurację.

Przeczytaj także: Apple Watch popularniejszy niż szwajcarskie zegarki

watchOS 7: można teraz udostępniać tarcze zegarka

Duża innowacja w systemie watchOS 7 ma wymiar społeczny – możliwość udostępniania wielu tarcz zegarka, które sam wymyśliłeś. Po zainstalowaniu nowego systemu operacyjnego w wielu miejscach można znaleźć stary znajomy przycisk udostępniania, co daje wskazówkę dotyczącą funkcji udostępniania.

Ta opcja pojawia się np. podczas wspomnianego wcześniej długiego naciśnięcia tarczy zegarka. Jeśli dotkniesz przycisku udostępniania, będziesz mógł wybrać kontakt, do którego ma zostać wysłana tarcza zegarka. Jeśli chcesz, możesz również wybrać, które konkretne informacje w samej tarczy zegarka można udostępniać, a nawet całkowicie pominąć cały segment funkcji zawarty w tarczy zegarka.

Udostępnianie tarczy zegarka Apple Watch pod systemem watchOS 7

Jeśli ta opcja jest włączona, dane osobowe, takie jak lokalizacja widżetu pogodowego, mogą być udostępniane kontaktowi. Alternatywnie możesz wyłączyć udostępnianie takich danych. W takim przypadku udostępnione zostaną tylko ogólne informacje. Jeśli chcesz, możesz również dołączyć osobistą wiadomość do udostępnionej tarczy zegarka. Tarczą można podzielić się także przez wiadomość w aplikacji iMessage. Odbiorca może ją otworzyć w wiadomości i dodać do swojego zegarka.

Istnieje jeszcze jedna opcja, którą możesz wykorzystać – wysyłając tarczę zegarka pocztą elektroniczną. Otwiera to zupełnie nowe możliwości, w których możesz nawet udostępniać swoje dzieła na osobistej stronie internetowej. Aby tak się stało, będziesz musiał skorzystać z pliku z rozszerzeniem .watchface dołączonym do e-maila. W każdym przypadku, gdy taki plik został załadowany na komputer Mac, będziesz mógł również przenieść go na iPhone’a przez AirDrop lub aplikację Pliki i tam go otworzyć.

Aby to wszystko zrobić musisz mieć zainstalowany system watchOS 7 lub nowszy, aby skorzystać z tej konkretnej funkcji. Użytkownicy starszych wersji systemu watchOS nie mogą korzystać z udostępnionych tarcz zegarka. Ogranicza to również liczbę obsługiwanych smartwatchów. Wymagany jest przynajmniej Apple Watch Series 3 (lub nowszy), ponieważ tylko w tych zegarkach można zainstalować system watchOS 7.

Wybieraj tarcze z internecie lub aplikacji

Dzielenie się tarczami zegarków ma również tę zaletę, że pozwala twórcom tworzenie stron ze świetnymi tarczami – zapewne już wkrótce pojawi się sporo takich witryn.

Programiści mają również możliwość rozpowszechniania własnych przykładowych tarcz zegarka w swoich aplikacjach z poziomu samego systemu watchOS 7. Można je następnie wykorzystać jako inspirację lub szablon do własnych przyszłych kreacji.

Zrzuty ekranu z aplikacji Buddywatch - Watch Faces

Aplikacja mobilna Buddywatch – Watch Faces

Na przykład serwis buddywatch ma już sporą listę udostępnionych tarcz zegarka Apple Watch, które można bezpośrednio zainstalować z tego miejsca. Istnieje również aplikacja mobilna, która sprawia, że instalacja tarczy jest jeszcze łatwiejsza.

Aplikacja Buddywatch to jak określa twórca – osobisty stylista tarczy zegarka! Choć Buddywatch nie jest powiązany ani wspierany przez Apple’a, pozwala dzielić się tarczami.

Funkcje aplikacji Buddywatch:

  • Sprawdzaj i pobieraj tarcze zegarka Apple Watch.
  • Zapisz tarcze zegarka w swoim profilu.
  • Szukaj nowych tarcz zegarka za pomocą kategorii i tagów tematycznych.
  • Dopasuj odpowiednie paski do tarcz zegarka.
  • Połącz swoje zegarki, aby uzyskać dokładniejsze wyniki wyszukiwania.

Pobierz bezpłatnie aplikację Buddywatch – Watch Faces autorstwa Federico Gentile:

źródło: Dzięki Gromo! | NextPit | Buddywatch