Czy na PS5 można grać w gry na PS3 i PS4?

Jak bardzo nowa konsola PlayStation 5 jest wstecznie kompatybilna i czy będzie można grać na niej w gry dostępne na wcześniejsze generacje PS4, PS3 i PS2?

Kompatybilność wsteczna PS5

Jaka jest odpowiedź dyrektora generalnego PlayStation Jima Ryana? Niestety potwierdził, że na PlayStation 5 będzie można grać tylko w tytuły PS4. W tytuły na PS3, PS2 i PS1 nie będzie można grać, chyba że gry na te platformy są dostępne w sklepie PlayStation Store.

Czy PS5 będzie obsługiwać tytuły PS3?

Sony nie ukrywa, że ​​PS5 będzie wstecznie kompatybilne. Jednak nie określono, jak daleko będzie ta kompatybilność sięgała. Prezes PlayStation Jim Ryan mówił wcześniej o kompatybilności z PS4, ale nic poza tym.

Jednak w wywiadzie dla japońskiej strony Famitsu (via Siliconera) Ryan potwierdził, że PS5 nie będzie wstecznie kompatybilna z PS3 lub starszymi tytułami. Powiedział, że było to spowodowane ograniczeniami w procesie rozwoju.

Podczas produkcji urządzenia pamiętaliśmy o inżynierii wyspecjalizowanej w PS5. Do tej pory PS4 ma już 100 milionów graczy; pomyśleliśmy, że rzeczywiście powinni chcieć grać w tytuły dostępne na PS4 również na PS5, więc dodaliśmy kompatybilność z PS4. Wdrażając to, skupiliśmy się również na jednoczesnym wprowadzeniu szybkiego dysku SSD i nowego kontrolera DualSense. Nie mogliśmy więc niestety dojść do realizacji jeszcze dalszych kompatybilności.

Ma to sens, gdy pomyślimy o tym, że PS4 i PS5 są zbudowane wokół tej samej architektury. Jednym z kluczowych problemów podczas przechodzenia z PS3 na PS4 była wewnętrzna różnica, która utrudniała kompatybilność wsteczną. Granie w grę PS3 na PS4 było zatem niemożliwe, chyba że gra została zremasterowana na PS4 lub była dostępna cyfrowo w PS Store.

Mimo to należy zauważyć, że nie wyklucza to całkowicie wstecznej kompatybilności z grami na PS3, PS2 lub PS1, być może w przyszłej wersji PS5?

Czy PS5 będzie obsługiwać wsteczną kompatybilność?

Według Sony tak. Na początku zapowiedzi PS5, główny architekt konsoli, Mark Cerny powiedział, że PS5 będzie wstecznie kompatybilne z grami PS4, po części ze względu na wykorzystanie w nowej generacji konsoli części architektury PS4. Na początku tego roku Sony potwierdziło również, że uważa, iż „przytłaczająca większość” biblioteki PlayStation 4 będzie dostępna na PS5.

Podczas pokazu we wrześniu 2020 roku firma Sony ogłosiła kolekcję PlayStation Plus, dzięki której wybrane gry PS4 będą dostępne bezpłatnie dla subskrybentów PS Plus na PS5. Ryan powtórzył również mniej więcej w tym czasie w wywiadzie dla Washington Post, że w „99 procent” gier na PS4 będzie można grać na konsoli nowej generacji.

źródło: PlayStation | AndroidCentral