Przyszły dobre czasy dla TikToka?

W 2020 roku TikTok cieszył się największą liczbą pobrań ze sklepów App Store i Google Play w porównaniu do popularności konkurencyjnych aplikacji.

Liczba pobrań TikToka i konkurencyjnych aplikacji przez pierwsze 9 mies. 2020 r.

Pandemia koronawirusa pomogła lub przynajmniej zbiegła się z dużym popytem w sklepach z aplikacjami na całym świecie na aplikację mobilną do udostępniania krótkich filmów wideo TikTok. Platforma analityczna Airnow Data odnotowała prawie 76 mln pobrań miesięcznie w marcu 2020 roku i wciąż godne szacunku 44,6 miliona w sierpniu. Dzięki temu aplikacja zdecydowanie wyprzedza swoją konkurencję pod względem pobrań w 2020 roku.

Jednak sukces platformy nie był wcale różowy dla chińskiego właściciela ByteDance, który jest oskarżany o naruszenie bezpieczeństwa danych, zwłaszcza w odniesieniu do ochrony gromadzonych danych użytkowników przed chińskim rządem. Aplikacja została zakazana w Indiach z podobnych powodów, w następstwie sporu granicznego między tym krajem a Chinami.

Na początku sierpnia Stany Zjednoczone dały ByteDance 45-dniowy termin na sprzedaż amerykańskich oddziałów TikToka lub zmierzenie się z zakazem w tym kraju.

W poniedziałek Wall Street Journal poinformował, że Oracle przejmie działalność związaną z aplikacją w USA, ale określił tę transakcję jako bardziej umowę partnerską. Nie jest jeszcze jasne, czy wiedza o jakichkolwiek algorytmach zostanie przekazana. Microsoft był głównym pretendentem do przejęcia, ale według źródła WSJ miał ambitniejsze plany związane z tym przedsięwzięciem.

źródło: Statista | Airnow Data