Oracle wykupi TikToka w USA, zamiast Microsoftu?

Transakcja związana z wykupieniem działalności operacyjnej TikToka w Stanach Zjednoczonych, podobno przypadnie firmie Oracle i nie będzie skonstruowana jako zwykła „sprzedaż”.

Oracle przejmie TikToka w USA?

Firma Oracle została wybrana do przejęcia amerykańskich oddziałów TikToka zamiast Microsoftu – chociaż według The Wall Street Journal transakcja nie będzie miała struktury sprzedaży. Kilka minut przed nadejściem wiadomości Microsoft ujawnił, że nie będzie zaangażowany w żadną umowę, mimo że podobno miał błogosławieństwo Trumpa przed przewidywanym zakazem aplikacji w Stanach Zjednoczonych.

Treść oświadczenia firmy Microsoft: ByteDance poinformowało nas dzisiaj, że nie będzie sprzedawać amerykańskich operacji TikTok firmie Microsoft. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja byłaby dobra dla użytkowników TikToka, jednocześnie chroniąc interesy bezpieczeństwa narodowego. W tym celu wprowadzilibyśmy znaczące zmiany, aby zapewnić, że usługa spełniałaby najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności, bezpieczeństwa online i zwalczania dezinformacji. Zasady te jasno przedstawiliśmy w sierpniowym oświadczeniu. Z niecierpliwością czekamy, jak usługa ewoluuje w tych ważnych obszarach.

Prawdopodobnie dowiemy się więcej o umowie w nadchodzących dniach, ale Wall Street Journal twierdzi, że Oracle zostało wybrane spośród innych konkurentów w wojnie licytacyjnej o TikToka w USA, mającej na celu ratowanie działalność usługi przed zakazem mającym wejść w życie 15 września 2020 roku.

Jednak prawdopodobnie w wyniku sprzeciwu Chin transakcja nie zostanie skonstruowana jako zwykłe przejęcie. Zamiast tego Oracle zostanie nazwany „zaufanym partnerem technologicznym” i przypuszczalnie wystarczy to do zaspokojenia paranoi bezpieczeństwa narodowego.

W swoim oświadczeniu dotyczącym odrzucenia propozycji, Microsoft podkreślił, że dokonałby znaczących zmian, aby zapewnić, że usługa spełnia najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa, prywatności, bezpieczeństwa online i zwalczania dezinformacji, chociaż musimy założyć, że Oracle zrobi tak samo, jeśli umowa uzyska akceptację Stanów Zjednoczonych.

Prawdopodobnie w najbliższych dniach dowiemy się więcej na temat tej transakcji lub partnerstwa technologicznego.

źródło: The Wall Street Journal | Micorsoft | Android Police