Diuna (2020) vs. Diuna (1984) – porównanie zwiastunów

Serwis IMDb porównał ujęcia ze zwiastuna najnowszego filmu Dunia z 2020 roku z filmem Davida Lyncha z 1984 roku.

Diuna (1984) vs. Diuna (2020)

Oficjalny zwiastun epickiej filmowej adaptacji powieści Diuna (tyt. oryg. Dune) Franka Herberta z 1965 roku, to jeden z najbardziej wyczekiwanych w tym roku przez fanów science fiction na całym świecie. Nawet Kyle MacLachlan, odgrywający główną rolę w wersji z 1984 roku, z niecierpliwością czeka na premierę filmu, która zaplanowana została na 18 grudnia 2020 roku.

Jednak David Lynch nie jest zainteresowany oglądaniem ponownej adaptacji z powodu 36-letniego bólu serca związanego z niemożnością ukończenia ostatecznego cięcia, które przewidział w swoim obrazie. Z drugiej strony Denis Villeneuve ma ogromny szacunek dla Davida Lyncha, o czym wspomniał podczas transmisji Facebook Live, ale wersja Lyncha nie była tym, o czym marzył: Próbuję dokonać adaptacji moich marzeń. Nie będzie miała żadnego związku z filmem Davida Lyncha. Wracam do książki i wracam do obrazów, które widziałem, kiedy ją przeczytałem.

Niemniej jednak serwis IMDb szybko porównał ujęcia pokazane w nowym zwiastunie z tymi z filmu Davida Lyncha i podzielił się podobieństwami, które znaleziono w 1-minutowym montażu na podzielonym ekranie. Na zdjęciach widzimy porównania ujęć, w których wystąpili Timothée Chalamet i Kyle MacLachlan (jako Paul Atreides) i Charlotte Rampling oraz Siân Phillips jako Wielebna Matka Gaius Helen Mohiam.

Obejrzyj całe porównanie obu wersji filmu na poniższym wideo:

Co myślisz o podobieństwie… i różnicach? Czy jesteś podekscytowany widokiem adaptacji Villeneuve?

Obejrzyj także rozszerzone porównanie autorstwa Matta Skuty (h/t Rick Lhong):

Zwiastun Dune (1984)

Zwiastun Dune (2020)

David Lynch o swojej ekranizacji Diuny i porażce:

źródło: IMDb | Welcome to Twin Peaks