Android 11 już na Pixelu 2 i nowszych modelach

System Android 11 pojawił się już na Pixele 2 i nowsze modele – firma Google oficjalnie zaczęła wypuszczać aktualizację swojego mobilnego systemu operacyjnego.

Finalna wersja Android 11 (Google Pixel)

Właściciele telefonów Pixel należących do linii Pixel 2 lub nowszej, otrzymują od dziś najnowszą, finalną wersję Androida 11. Wybrane modele wyprodukowane przez OnePlus, Oppo i Xiaomi również otrzymają aktualizację. Aby sprawdzić, czy aktualizacja dotarła do Twojego Pixela, wybierz Ustawienia SystemZaawansowaneAktualizacja systemu. Wśród nowych funkcji systemu Android 11 znalazło się między innymi natywne nagrywanie ekranu. Umożliwi to użytkownikom nagrywanie tego, co dzieje się na ekranie, z dźwiękiem nagranym z urządzenia lub mikrofonu.

Aplikacje multimedialne nie będą już pojawiać się w powiadomieniu po otwarciu. W systemie Android 11 pojawiają się w Szybkich ustawieniach, w których użytkownicy będą mogli przełączać urządzenie źródłowe używane do słuchania dźwięku. Android 11 umożliwi także użytkownikom przyznawanie aplikacjom jednorazowego pozwolenia na dostęp do mikrofonu, kamer i lokalizacji. Spowoduje to, że kilka aplikacji będzie prosić o pozwolenie przy każdym otwarciu.

Android 11 wprowadza również pewne ulepszenia Pixel Launchera, sugestie aplikacji pojawiają się w stacji dokującej, a nowa metoda robienia zrzutów ekranu staje się bardziej dostępna. Menu w Androidzie 11 zostało poprawione i zawiera szybkie sterowanie urządzeniami inteligentnego domu, które pozwoli użytkownikom zmieniać temperaturę, regulować oświetlenie i nie tylko. Należy także wspomnieć o funkcji Bubbles dostępnej w systemie Android 11.

Podobnie jak w przypadku czatów Facebooka, dymek będzie unosił się nad ekranem, aby pomóc użytkownikowi kontynuować wiadomość lub czat, nawet podczas wykonywania wielu zadań jednocześnie. Na przykład użytkownik może przeglądać strony internetowe i kontynuować wysyłanie SMS-ów, nie wychodząc z przeglądarki. Stuknięcie w dymek otworzy interfejs komunikacyjny, umożliwiając użytkownikowi kontynuowanie bez konieczności przełączania się między strona WWW a aplikacją do przesyłania wiadomości. Android 11 zmienia także sposób wyświetlania powiadomień na ekranie. Nagłówek zatytułowany Rozmowy jest na górze, a inne powiadomienia, takie jak alerty, będą miały własną sekcję.

Niektóre funkcje będą dostępne tylko w niektórych modelach Pixela, w tym funkcja udostępniania lokalizacji oparta na AR, która ułatwia spotykanie się ze znajomymi, wersja Smart Reply, którą można znaleźć na klawiaturze Gboard QWERTY.

Oprócz Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4 i Pixel 4 XL, Android 11 będzie również dostępny od dziś na OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro w Ameryce Północnej, Europie i Indiach.

Dave Burke, wiceprezes ds. rozwoju Androida, udostępnił dziś tweet przedstawiający tradycyjną statuetkę wykonaną dla nowej wersji Androida. Jednak ponieważ wielu Googlersów pracuje w domu, posąg został odsłonięty w rozszerzonej rzeczywistości (AR). Przejdź na tę stronę na swoim smartfonie, a zobaczysz statuę Androida 11 w swoim salonie.

Więcej informacji o nowym uaktualnieniu mobilnego systemu operacyjnego Android 11 znajdziesz na oficjalnej stronie: android.com/android-11.

Zrzuty ekranu z systemu Android 11

źródło: PhoneArena | Google Blog