Ten Game Boy działa bez baterii, ale wyłącza się co 10 s

Urządzenie Engage zasilane energią słoneczną i przyciskami do gry, może być pierwszym krokiem do pozbycia się wymiennych baterii z urządzeń przenośnych.

Engage – Game Boy bez klasycznych baterii

Oryginalny Game Boy z 1989 roku był kultową minikonsolą przenośną, ale każdy, kto ją posiadał, kupował całe stosy baterii do jego działania. Teraz zespół naukowców z Northwestern University i Delft University of Technology opracował nowe podejście do klasycznej konsoli, zastępując zestaw czterech baterii AA zestawem pięciu rzędów paneli słonecznych i przycisków, które wytwarzają energię podczas rozgrywki.

Engage, jak zespół nazwał swoje urządzenie, teoretycznie może być używane do grania w dowolną grę stworzoną dla oryginalnego Game Boya, a nawet ma gniazdo z tyłu, jeśli chcesz włożyć oryginalny kartridż z grą. Jest mniej więcej wielkości książki w miękkiej oprawie, ale jak donosi CNET, waży tylko połowę mniej niż oryginalne urządzenie.

Ma również wiele ograniczeń. Z jednej strony nie ma dźwięku, a jego ekran LCD jest absolutnie mały. Aha, i ma również tendencję do wyłączania się co 10 sekund. Trudno jest zebrać wystarczającą ilość mocy, aby pozostać aktywnym w sposób ciągły, więc Engage jest tak skonstruowany, że można go wyłączyć i przywrócić do życia po naciśnięciu przycisku bez utraty postępu (zaskakująco trudny wyczyn). Podobno czas, przez jaki może pozostać aktywny, zależy od gry.

Schemat Engage - Game Boya na baterie słoneczne

Na przykład w Tetrisa można pograć trochę dłużej niż Super Mario Land. I najwyraźniej Pokémon Blue, z większymi wymaganiami dotyczącymi pamięci i minimalnymi naciśnięciami przycisków, aby zapewnić zasilanie, byłby trochę koszmarem.

Czas gry na Engage w Tetrisa

Być może nie jest to wspaniały sposób do ponownego odświeżenia klasycznej biblioteki gier na Game Boya, ale nie o to tu chodzi. Zamiast tego The Engage ma być projektem badawczym: sposobem na zbadanie, w jaki sposób przyszłe konsole do gier mogą być bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska. Konsole nie tylko pobierają dużo energii, ale także nowoczesne baterie wykorzystują lit, minerał ziem rzadkich, którego wydobycie wiąże się ze znacznymi kosztami środowiskowymi.

Potrzebujemy radykalnych i szalonych podejść – mówi dla CNET Josiah Hester, jeden ze współtwórców projektu. Jedną z radykalnych rzeczy, które moglibyśmy zrobić, jest całkowite przemyślenie tego, jak budujemy te urządzenia, wyrzucając z nich wykorzystanie baterii.

Engage ma zostać zaprezentowany 12 września 2020 roku na wirtualnej konferencji UbiComp, po której projekt, sprzęt i oprogramowanie układowe będą udostępniane na zasadach open source w serwisie GitHub. Wszystko o jego rozwoju można przeczytać w artykule opublikowanym przez CNET.

źródło: CNET | The Verge