Interaktywny globus Ziemi przeniesie Cię do czasów prehistorycznych!

Na tej interaktywnej mapie Ziemi możesz śledzić lokalizację swojego rodzinnego miasta nawet do 750 milionów lat wstecz!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądał obszar wokół Twojego rodzinnego miasta w okresie kredy, kiedy spokojnie pasł się Tyrannosaurus rex? A co było tam jeszcze wcześniej, kiedy Ziemia miała tylko jeden superkontynent? teraz możesz się dowiedzieć, dzięki interaktywnemu globowi opracowanemu przez inżyniera oprogramowania Iana Webstera. Pozwala ona zobaczyć między innymi, gdzie w dalekiej przeszłości (setki milionów lat temu) znajdowało się dowolne miasto albo znane zabytki na Ziemi. Mapa daje również przegląd tego, jakie skamieniałości znajdują się w każdym regionie i kiedy pojawiły się różne formy życia.

Jeśli wpiszesz nazwę swojego rodzinnego lub każdego innego miasta, mapa może wskazać jego położenie na planecie w danej epoce – jej zakres sięga aż 750 milionów lat wstecz (czyli około 150 milionów lat przed pojawieniem się życia wielokomórkowego). Na przykład Nowy Jork stanowił część superkontynentu Rodinia 750 milionów lat temu.

Interaktywna mapa prehistoryczna Webstera opiera się na pracy geologa i paleogeografa Christophera Scotese’a, który w 1998 roku stworzył własną mapę chronologiczną, przedstawiającą, jak płyty tektoniczne zmieniały się w całej historii Ziemi. Kontynenty planety nieustannie się poruszają z powodu tych 15 do 20 płyt, które z kolei leżą na płaszczu Ziemi, warstwie powyżej jądra. Ciepło wewnątrz rdzenia powoduje, że płyty te przesuwają się, czasami do siebie, a czasami od siebie. W rezultacie dzisiejsze kontynenty wyglądają zupełnie inaczej niż kilkaset milionów lat temu.

Nie wszystkie miejsca z planety w dzisiejszym kształcie pojawiają się w dalekiej przeszłości na mapie Webstera, ponieważ formacje geologiczne, na których spoczywają, mogły jeszcze się nie rozwinąć lub wyłonić. Na przykład Seattle w stanie Waszyngton częściowo spoczywa na współczesnej płycie tektonicznej Juan de Fuca, która pochodzi z formacji, które pojawiły się około 250 milionów lat temu. Dlatego też można śledzić to miasto dopiero od około 240 milionów lat, kiedy Seattle było częścią Pangaei (zobacz poniższe zdjęcie).

Obszar dzisiejszego Seattle pojawiło sie dopiero 240 mln lat temu!
Położenie dzisiejszego Seattle 240 mln lat temu

Najbliżej dzisiejszej Warszawy z kolei odnaleziono Tekodontozaura Grallatora i Cymatosaurusa. A 90 mln lat temu nasz kraj pokrywał mroźny lodowiec!

Ancient Earth Globe (Warszawa 90 mln lat temu)
Położenie Warszawy 90 mln lat temu

Choć mapa nie dostarcza wielu szczegółowych informacji o konkretnych miejscach w danym okresie historii, to oferuje migawki życia na Ziemi w czasie. Na przykład pierwsze dinozaury pojawiły się około 220 milionów lat temu, gdy Ziemia odzyskała siły po masowym wymieraniu.

Położenie dzisiejszej Warszawy 750 mln lat temu
Położenie dzisiejszej Warszawy 750 mln lat temu

Mapa zawiera również częściową listę skamieniałości znalezionych w pobliżu danego miasta. W okolicach Nowego Jorku paleontolodzy znaleźli skamieniałości pteranodona, latającego, podobnego do latawca gada o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 20 stóp. W międzyczasie w pobliżu Green River w stanie Wyoming odkryto pozostałości triceratopsa.

Webster powiedział Business Insiderowi, że chce, aby nauczyciele, uczniowie i wszyscy zainteresowani historią i nauką o Ziemi korzystali z jego mapy.

źródło: Ancient Earth Globe | Business Insider