Od grudnia mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel!

Jeszcze tylko przez 3 miesiące będzie trzeba mieć fizycznie prawo jazdy w kieszeni podczas prowadzenia samochodu, od 5 grudnia wystarczy aplikacja mObywatel!

mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel

Kierowcy w Polsce nie będą musieli wozić ze sobą fizycznego prawa jazdy od 5 grudnia 2020 roku. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu prawo jazdy będzie można mieć w aplikacji mobilnej mObywatel! Już od dwóch lat Polacy nie muszę wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie samochodu. Teraz do mobilnych wersji dokumentów dołącza elektroniczne mPrawo Jazdy!

Ta wyczekiwana przez wielu zmianay to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. 

Osoby, które posiadają już aplikację mObywatela od 5 grudnia 2020 roku w karcie mPojazd znajdą, oprócz danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, także prawo jazdy. Z nowej opcji mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla także komunikat z przypomnieniem.

https://youtu.be/bx-rmLrvhhA

W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. 

Aby korzystać z aplikacji mObywatel musisz posiadać Profil Zaufany! Dlatego już teraz warto go założyć przez internet (wykorzystając uwierzytelnienie kontem w banku oferującym taką możliwość) lub osobiście we wskazanych punktach na stronie profilu.

Aplikację mobilną mObywatel pobierzesz na urządzenia z systemami iOS i Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

Najpopularniejsze usługi, z których możesz skorzystać posiadając Profil Zaufany:

Więcej o profilu zaufanym na pz.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji