Po filmie „Dylemat społeczny” skasujesz profile w social mediach!

Film dokumentalny „Dylemat społeczny” może w końcu przekonać Cię, że jesteśmy obserwowani, manipulowani i wprowadzani w błąd przez pozbawione skrupułów platformy i algorytmy przyciągające uwagę.

„Dylemat społeczny” - film dokumentalny Netflix 2020

Najnowszy dokument serwisu Netflix zatytułowany Dylemat społeczny (tyt. oryg. The Social Dilemma) szczegółowo opisuje, w jaki sposób nastawione na zysk firmy od mediów społecznościowych manipulują swoimi użytkownikami, przyczyniają się do tworzenia teorii spiskowych i problemów ze zdrowiem psychicznym. Dla niektórych media społecznościowe są złe, a zapowiedziany film dokumentalny powie Ci dlaczego już 9 września 2020 roku.

Netflix obiecuje dogłębne – i całkowicie wstrząsające – spojrzenie na to, jak platformy i algorytmy mediów społecznościowych manipulują ludźmi i przyczyniają się do wielu problemów, takich jak wirusowe teorie spiskowe, problemy ze zdrowiem psychicznym nastolatków, szerząca się dezinformacja i polaryzacja polityczna.

W filmie zobaczymy wypowiedzi między innymi Tristana Harrisa z Center for Humane Technology, współtwórcę przycisku „Lubię to” na Facebooku – Justina Rosensteina, Tima Kendalla – byłego prezesa Pinteresta i były dyrektora ds. sprzedaży na Facebooku, Cathy O’Neil – autorkę książki „Weapons of Math Destruction” oraz Rashida Richardsona – dyrektora ds. polityki w AI Now Institute.

Dylemat społeczny wyreżyserował Jeff Orlowski, który wcześniej stworzył popularne filmy przyrodnicze, takie jak Chasing Ice i Chasing Coral.

Algorytmy kontrolują to, co widzimy, kiedy to widzimy, jak to widzimy, bez względu na prawdę i ludzkość – powiedział Orłowski w oświadczeniu. Platformy te kierują się modelem biznesowym, który ceni uwagę ponad jakość, a algorytmy będą systematycznie popychać użytkowników do coraz bardziej spolaryzowanego i ekstremalnego myślenia w poszukiwaniu wszystkiego, co nas zaangażuje.

David Ehrlich z IndieWire w swojej recenzji filmu, po obejrzeniu go na Sundance w styczniu tego roku, zauważył, że ten film dokumentalny stanowi przekonujący argument dla widzów, aby zaczęli myśleć inaczej o korzystaniu z mediów społecznościowych.

Obejrzyj zwiastun Dylematu społecznego:

Czy Dylemat społeczny jest wystarczająco przekonujący, aby przekonać większość społeczeństwa do większej rozwagi w korzystaniu z mediów społecznościowych? Trudno powiedzieć, ale film z pewnością sprawi, że będziesz bardziej świadomy własnego zachowania – nie tylko tego, w jaki sposób korzystasz z internetu, ale także w jaki sposób go wykorzystujesz. I zrobi to w sposób, który będzie mniej przypominał interwencję, a ostatni dzwonek.

Orłowski i jego ekipa metodycznie pokazują, jak internet stworzył jednocześnie utopię i dystopię, ich film dokumentalny nie jest tak bardzo pouczający, jak ukierunkowany, a przez to najbardziej fascynujący ze względu na konsekwencje, jakie pozostawia Ci do rozważenia.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix | Indie Wire | Vanity Fair