Oficjalna wtyczka AMP w wersji 2.0 dla WordPressa

W tym tygodniu AMP Project Contributors wydali nowe uaktualnienie w wersji 2.0 oficjalnej wtyczki AMP dla WordPressa – sprawdź, co nowego?

Aktualizacja oficjalnej wtyczki AMP  do wersi 2.0 dla WordPressa - co nowego?

Zespół AMP niestrudzenie pracował nad stworzeniem bezproblemowego doświadczenia użytkownika tworząc nową wersją oficjalnej wtyczki AMP (Accelerated Mobile Pages), przenosząc ją na zupełnie nowy poziom. Dzięki nowemu kreatorowi konfiguracji wtyczki, ulepszonemu trybowi czytnika (Reader Mode), funkcji blokowania wtyczek, przekierowaniom, narzędziom programistycznym i nie tylko, zespół rozwiązał ponad 100 problemów (zobacz je wszystkie tutaj), dzięki czemu jest to wyjątkowe uaktualnienie tej wtyczki. Sprawdź, jakie nowości przynosi wtyczka AMP w wesji 2.0.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zespoły AMP i XWP analizowały wdrażanie oraz sposób, w jaki użytkownicy instalują wtyczkę i wchodzą z nią w interakcję. Ich celem było usprawnienie konfiguracji i uczynienie jej bardziej przyjazną dla użytkownika.

Nietechnicznym użytkownikom trudno było skonfigurować wtyczkę AMP w swoich witrynach. Użytkownicy przekazywali swoje opinie na temat języka używanego w procesie konfiguracji, który był niezrozumiały lub niejasny. Nowy Kreator konfiguracji (Onboarding Wizard) zmienia sposób, w jaki użytkownicy mogą skonfigurować wtyczkę dla swoich witryn opartych o system WordPress.

Dzięki kreatorowi konfiguracja wtyczki AMP na WordPressie jest znacznie łatwiejsza – wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje.

  • Bardziej intuicyjny – nowy kreator onboardingu pozwala na bardziej intuicyjną konfigurację wtyczki AMP. Po prostu odpowiedz na pytania i gotowe. Kreator wyjaśnia trzy tryby szablonów i informuje, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twojej witrynie.
  • Bardziej dostępne – nie musisz być programistą, aby skonfigurować strony AMP w swojej witrynie WordPress. Kreator umożliwia użytkownikom na wszystkich poziomach umiejętności łatwe konfigurowanie wtyczki AMP. Ale jeśli jesteś programistą, nie martw się. Nadal masz dostęp do wszystkich opcji, do których jesteś przyzwyczajony.

AMP i Web Vitals

Firma Google niedawno uruchomiła inicjatywę o nazwie Web Vitals, której celem jest zapewnienie ujednoliconych wskazówek dotyczących sygnałów o wysokiej jakości, które są niezbędne do zapewnienia doskonałych wrażeń użytkownikom w sieci.

AMP i Core Web Vitals

Krótko mówiąc, jeśli upewnimy się, że strony, które dostarczamy naszym użytkownikom, spełniają określone wartości progowe dla tych wskaźników, jako twórcy treści mamy spore szanse na sukces. Od samego początku AMP opierało się na prostym aksjomacie: zadbaj o doświadczenie użytkownika, a wszystko inne przyjdzie.

Oznacza to, że AMP zostało zaplanowane, zaprojektowane i wdrożone wyraźnie w celu ułatwienia tworzenia witryn z myślą o użytkownikach – ttakie witryny, które są szybkie, ładne, angażujące, bezpieczne i łatwo dostępne. Dlatego optymalizacja funkcji internetowych jest bardzo dobrze zgodna z wizją i zasadami projektowania AMP. Krótko mówiąc, AMP to potężne i opłacalne narzędzie, które ułatwia tworzenie świetnie działających witryn, zmniejszając poziom potrzebnej wiedzy technicznej, a także czasu i zasobów wymaganych do osiągnięcia tego celu.

Podczas gdy większość obecnych prac nad wydajnością koncentrowała się na dodaniu narzędzi pomiaru wydajności, największa zmiana wpłynie na domyślne zachowanie metryk czasu serwera. Domyślnie AMP będzie teraz dodawać wskaźniki wydajności zaplecza do każdego żądania, co pozwala zespołowi wykrywać i wskazywać większe problemy z wydajnością w środowisku naturalnym. Jest to ograniczone do minimum, aby zminimalizować koszty ogólne, ale administrator może je rozszerzyć.

Przeczytaj także: Czy warto wdrożyć strony AMP?

Rozszerzony tryb Reader Mode

Zamiast ograniczać się do pojedynczych postów lub stron utworzonych za pomocą starszych szablonów, rozszerzony tryb czytnika ma więcej możliwości, aby umożliwić użycie dowolnego motywu zgodnego z AMP na stronach AMP.

AMP Supported Templates (Ustawienia)

Obsługuje on również inne funkcje, takie jak menu nawigacyjne, logo, komentarze i warianty szablonów – coś, o co społeczność WordPressa prosiła już od dłuższego czasu. Tryb czytnika (Reader Mode) obsługuje również wszystkie typy szablonów i treści. Poprzednie podejście do trybu czytnika jest nadal dostępne, ale będzie ograniczone do obsługi AMP dla pojedynczych postów.

TrybOpis
StandardDobry i prosty wybór dla witryn, w których wszystkie komponenty używane w witrynie (motywy i wtyczki) są w pełni zgodne z AMP lub masz zasoby do tworzenia niestandardowych stron AMP i/lub naprawiania problemów z walidacją.
TransitionalDobry wybór, jeśli witryna korzysta z motywu, który nie jest w pełni zgodny z AMP, ale różnice funkcjonalne między stronami AMP i non-AMP są akceptowalne.
ReaderMożna wybrać, jeśli Twoja witryna korzysta z motywu wysoce niezgodnego z AMP. Jest to również dobry wybór, jeśli nie masz wiedzy technicznej lub po prostu nie chcesz radzić sobie z niezgodnościami i wolisz zaoszczędzić sobie pracy, aby zapewnić użytkownikom wrażenia z AMP.

Wybór aktywnych wtyczek

Gorszą rzeczą niż pojedyncza wtyczka rujnująca wydajność witryny jest poświęcanie cennego czasu na zajmowanie się błędami weryfikacji wtyczki przechodząc błąd po błędzie. Teraz administratorzy mogą wyłączać wybrane wtyczki podczas tworzenia stron przy użyciu AMP. W aktualizacji AMP v 2.0 znajdziesz opcję Plugin Suppression, która umożliwia użytkownikom usuwanie funkcji wtyczek z określonych stron AMP.

Plugin Suppression - ustawienia wtyczek dla stron AMP

Jak to zrobić?

  • Otwórz zaktualizowany ekran ustawień AMP, przechodząc do AMPSettings.
  • Wyświetl listę wtyczek powodujących błędy w tabeli Plugin Suppression.
  • Każdy wiersz zawiera menu, które pozwala ustawić wtyczkę jako Aktywną (Active) lub Wyłączoną (Suppressed).

Przekierowania mobilne

Chociaż celem AMP jest zapewnienie szybszego działania wszystkim użytkownikom internetu, to jej głównym zastosowaniem jest poprawa mobilnej funkcjonalności witryny. Twórcy wtyczki AMP odkryli, że wielu użytkowników żądało dodania sposobu automatycznego przekierowania użytkowników mobilnych z wersji strony innej niż AMP na stronę AMP.

W aktualizacji 2.0 właściciele witryn mogą teraz skonfigurować wtyczkę AMP, aby automatycznie przekierowywała użytkowników mobilnych do wersji AMP witryny, co pozwoli zapewnić użytkownikom mobilnym najlepsze wrażenia.

Udoskonalone narzędzia programistyczne

Zespół ulepszył również narzędzia walidacyjne, aby wtyczka AMP była bardziej przyjazna dla użytkownika. Dla zaawansowanych technicznie użytkowników dostrzeżenie błędów jest częścią radości podczas rozwoju. Użytkownicy mniej skłonni do technologii mogą mieć trudności z ich rozwiązaniem, a często pojawiające się błędy mogą być niepokojące.

AMP Validated URL - AMP Developer Tools

W aktualizacji 2.0 można również ukryć błędy i statusy walidacji. Nie chcesz ich widzieć? Wyłącz weryfikację. Chcesz usprawnić przepływ pracy podczas walidacji? Wtedy walidacja będzie nadal istnieć, jak zawsze.

W edycji swojego profilu w WordPressie znajdziesz opcję AMP Developer Tools, którą możesz wyłączyc lub włączyć w dowolnej chwili

AMP Developer ToolsWłącz narzędzia programistyczne AMP, aby wykrywać błędy weryfikacji podczas edytowania postów i przeglądania witryny. Włącz tę opcję, jeśli masz pewne doświadczenie w kodowaniu za pomocą HTML, CSS, JS i PHP.

Nadchodzące nowości

Twórcy wtyczki wciąż mają sporo pracy nad rozwojem oficjalnej wtyczki AMP dla WordPressa. Ulepszanie gromadzenia danych frontendu i backendu, integracja linii poleceń Blackfire Profiler oraz integracja linii poleceń Lighthouse w celu testowania i potwierdzania wydajności frontendu i podstawowych danych Web Vitals są w trakcie prac i pojawią się w późniejszych wydaniach.

AMP v 2.0 dla WordPressa jest bardziej dostępny dla szerszej grupy użytkowników oraz dla zaawansowanych użytkowników i programistów na wszystkich poziomach umiejętności.

Jeśli chcesz wypróbować wersję 2.0 wtyczki AMP dla systemu WordPress, możesz zaktualizować lub pobrać ją po raz pierwszy bezpośrednio z oficjalnej strony wtyczki lub w systemie WordPress!

Twórcy wtyczki są bardzo pomocni i bardzo szybko odpowiadają jeśli użytkownicy mają jakiś problem, co jest nieuniknione w przypadku oprogramowania typu open source. Jeśli znajdziesz jakiś błąd lub problem daj im znać, na forum pomocy wtyczki lub otwierając wątek na GitHubie.

źródło: Blog AMP.DEV | XWP.CO