Liczba zapytań o wskazówki dojazdu dla rowerzystów w Mapach Google

Dziesięć lat temu Google wprowadził trasy rowerowe na Mapach Google, w polskiej wersji Map funkcjonalność została uruchomiona w maju 2013 roku – obecnie trasy rowerowe są dostępne w prawie 30 krajach na całym świecie, a miliony ludzi używają ich codziennie.

Ludzie na całym świecie decydują się poruszać rowerami – jest to jeden z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów przemieszczania się. Jak co roku, zainteresowanie rowerami wzrasta wraz z nadejściem lata. W tym sezonie wiele osób zwróciło się w stronę tego środka transportu również ze względów bezpieczeństwa. 

Od lutego liczba zapytań o wskazówki dojazdu dla rowerzystów w Mapach Google wzrosła globalnie o 69%, osiągając rekordowy poziom w czerwcu.

Polska znalazła się wśród 10 krajów na świecie pod względem wykorzystania tras rowerowych na Mapach Google i zajmuje w tym rankingu 7. miejsce.¹

TOP 10 krajów pod względem wykorzystywania tras rowerowych na Mapach Google

 1. Niemcy
 2. USA
 3. Niderlandy
 4. Wielka Brytania
 5. Francja
 6. Brazylia
 7. Polska
 8. Belgia
 9. Hiszpania
 10. Kanada

W Polsce zaobserwowaliśmy również  bardzo duży wzrost liczby zapytań o trasy rowerowe – aż o 280% w stosunku do lutego br. To jeden z najwyższych wyników w Europie i na świecie – wyższy wzrost zanotowała tylko Finlandia (303%). Podobne skoki zaobserwować można było w Norwegii (228%) czy Kanadzie (248%). Nieco mniejsze w Niemczech (175%) oraz w Szwecji (136%), z kolei najniższe w Hiszpanii (23%) oraz USA (40%). 

Jeszcze bardziej imponująco prezentują się wzrosty zapytań o trasy rowerowe w wybranych polskich miastach. Najwyższy skok zapytań, bo o 334%, odnotowano w Warszawie. Tuż za nią uplasowały się Katowice – wzrost o 325%, Poznań (282%) i Kraków (242%). Na świecie wyższe skoki zanotowały tylko dwa miasta kanadyjskie: Montreal (456%) i Ottawa (438%), a także stolica Finlandii, Helsinki(383%).

Zainteresowanie hasłem „naprawa rowerów w pobliżu” w ujęciu globalnym wzrosło ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego roku, osiągając czerwcu 2020 r. rekord wszech czasów.

Karta Zapisane – lista najpopularniejszych zapisywanych miejsc oraz zestawienie kategorii, które ostatnio zyskują na popularności

Co najczęściej trafia do karty Zapisane? Oto wybór miejsc, które cały czas są najpopularniejsze wśród użytkowników oraz zestawienie kategorii, które ostatnio zyskują na popularności.

Kategorie zyskujące na popularności w Mapach Google (2020)

10 najczęściej zapisywanych miejsc na Mapach Google

 1. Wieża Eiffla
 2. Muzeum w Luwrze
 3. Kiyomizu-dera
 4. Koloseum
 5. Sagrada Familia
 6. Fushimi Inari-Taisha
 7. Łuk Triumfalny
 8. Fontanna di Trevi
 9. Panteon
 10. Pałac Buckingham 

Kategorie zyskujące na popularności

TOP 10 najczęściej zapisywanych miejsc w Mapach Google (2020)

10 najpopularniejszych typów miejsc zapisanych na Mapach Google, które odnotowały największy wzrost w ciągu ostatniego roku (lipiec 2020 r. vs. lipiec 2019).

 1. Parki narodowe
 2. Rzeki
 3. Lodziarnie
 4. Farmy
 5. Sklepy z kawą
 6. Wodospady
 7. Postoje na odpoczynek
 8. Sklepy rowerowe
 9. Darmowe parkingi
 10. Kempingi 

źródło: Google Polska

¹ Dane i zestawienie przygotowane na podstawie liczby zapytań o wskazówki dojazdu dla rowerzystów w Mapach Google od lutego do czerwca 2020 r.