„Maleńkie stworzenia” – serial przyrodniczy z przygodą!

Serial przyrodniczo-przygodowy „Maleńkie stworzenia”, dostępny na Netfliksie, został w większości nakręcony w studiu w Norfolk podczas pandemii.

Serial „Maleńkie stworzenia” (Tiny Creatures) Netflix 2020

Wielokrotnie nagradzany twórca filmów przyrodniczych Jonathan Jones w ciągu swojej dwudziestoletniej kariery wielokrotnie krążył po świecie. Był na pustyni Namibii, w Hongkongu i na Seszelach. Innym razem, podczas kręcenia epickiego serialu Planet Earth II dla BBC1, Jones wędrował po Himalajach przez sześć dni, aby spędzić trzy tygodnie na wysokości 6000 metrów, filmując skaczącego pająka, tara himalajskiego czy bażanta. Jednak tym razem Jones podróżował znacznie mniej, aby nakręcić swój najnowszy serial Maleńkie stworzenia (tyt. oryg. Tiny Creatures) – większość scen w całości zostało nagranych w studiu w Norfolk – efekt jest wspaniały!

Przestrzegając zasad dystansu społecznego, Jones dokonał niezwykłego wyczynu podczas lockdownu, jakim było nagranie ośmioczęściowego serialu dokumentalnego o dzikiej przyrodzie! Jeśli ograniczenia narzucone przez globalną pandemię będą się utrzymywać, ten serial może stać się przyszłością tworzenia filmów przyrodniczo-dokumentalnych. Scenariusz, scenografia i zdjęcia w tym serialu to prawdziwy cud techniki.

Serial został również stworzony w rekordowym czasie. Nakręcenie każdego odcinka tradycyjnej, nowatorskiej serii o dzikiej przyrodzie zajmuje ponad rok, podczas gdy każdy odcinek Tiny Creatures został nakręcony w zaledwie 27 dni.

Niezauważone historie małych zwierząt

Jones i zespół techniczny w jego firmie produkcyjnej Ember Films użyli setek zestawów do odtworzenia ośmiu bardzo różnych terenów w USA: Arizony, Florydy, Nowego Jorku, Luizjany, Teksasu, Waszyngtonu, Minnesoty i New Hampshire – wszystko w nieprawdopodobnym otoczeniu wiejskiego Norfolk. Wszystkie te miejsca stanowią tło dla szeregu ekscytujących historii o stworzeniach, które zwykle pozostają niezauważone.

Oprócz szczurów, myszy i wiewiórek, w serialu zobaczymy egzotyczne zwierzęta przywieziona do Norfolk przez opiekunów zwierząt z całego kraju – są tam tak różnorodne zwierzęta, jak szczuroskoczek, kruk, skorpion, grzechotnik, tarantula, sokół wędrowny, grzechotnik, myszołowiec towarzyski, potwór Gila, iguana, kameleon, salamandra, pyton birmański i modliszka.

Obejrzyj zwiastun serialu:

Przeurocza historia szczuroskoczka, która otwiera serię z pewnością przypadnie do gustu młodym i starszym widzom – ja bawiłem się przednio! W całej serii podążamy za wieloma małymi istotami podczas ich wielkich przygód. Na przykład w jednej pamiętnej sekwencji wiewiórka jest ścigana przez głodnego czarnego węża czy szczura w ogrodzie. Gdy gad rzuca się w jej stronę z groźnie otwartą paszczą, wiewiórka wykonuje desperacki, śmiertelny skok. Może ona latać, instynktownie rozkładając szeroko skrzydła, latająca wiewiórka szybuje przez wiele metrów, a nawet udaje jej się wykonać zwrot o 180° w powietrzu.

Latająca wiewiórka z serialu Maleńkie stworzenia (Tiny Creatures) Netflix 2020

Jones podkreśla, że ​​żadne ze zwierząt nie ucierpiało podczas kręcenia serialu: Byliśmy bardzo surowi, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa zwierząt (…) To nasi aktorzy, więc traktowaliśmy ich jak gwiazdy! (…) byli niesamowicie dobrze nakarmieni. Na planie było dużo masła orzechowego i dżemu. Traktowano ich jak członków rodziny królewskiej. (…) Często mieliśmy wiele zwierząt, które mogliśmy zastępować w różnych scenach. Jeśli któryś z nich wyglądał na zmęczonego, natychmiast przerywaliśmy filmowanie. Nigdy nie próbowaliśmy zmusić ich do zrobienia czegoś, co nie było naturalne. Często motywuje ich jedzenie, ich środowisko lub pora dnia, kiedy lubią przebywać poza domem, więc dostosowaliśmy nasz harmonogram do ich potrzeb.

Jednym z celów serialu Maleńkie stworzenia była zmiana reputacji niektórych gatunków zwierząt, które powszechnie były postrzegane jako „złe”. Przedstawiono wiele zwierząt uznawanych za obrzydliwe, na przykład szczury, które są w rzeczywistości najbardziej inteligentnymi zwierzętami. Mają też głęboki instynkt macierzyński, empatię i zdolność pomagania innym. Mają to w genach. Nie zawsze myślą o sobie. W jednym odcinku szczur i kruk zostają przyjaciółmi. Zdają sobie sprawę, że jeśli będą pracować razem, mogą współistnieć i uczynić swoje środowisko lepszym miejscem.

Dlaczego seriale przyrodnicze są tak popularne?

Historie przyrody to eskapizm. Świat wokół nas może się rozpadać, ale w otaczającym naświecie zawsze jest coś pięknego, czego nie rozumiemy. Tak naprawdę nie jesteśmy stworzeni do mieszkania w zamkniętych domach i betonowych miastach. Jesteśmy po prostu łowcami-zbieraczami. Wszyscy znajdujemy pożywienie, kiedy łączymy się z naturą. Seriale o przyrodzie i zwierzętach są tak fascynujące, ponieważ wprowadzają ten świat do naszych domów.

Maleńkie stworzenia to świetny przykład eskapistycznego serialu o dzikiej przyrodzie, który z pewnością spodoba się każdemu, szczególnie w czasach, gdy podróże są ograniczone.

Dodatkowo w tym serialu śledzimy prawdziwe historie bohaterów każdego z odcinków – jest miłość, przyjaźń, niebezpieczeństwo i stawanie oko w oko ze śmiercią. Serial dostarczy Wam sporo emocji! Gorąco polecam!

Maleńkie stworzenia są dostępne w całości do streamowania w serwisie Netflix:

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix | iNews