„High Score” – wyjątkowy serial o historii gier wideo!

Serial dokumentalny „High Score – Złota era gier” poświęcony jest klasycznym grom wideo, w którym poznasz wyjątkowe historie twórców legendarnych tytułów.

High Score – Złota era gier (serial dokumentalny, Netflix, 2020)

Biorąc pod uwagę, jak duży stał się biznes gier w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, jest wyjątkowo niewiele tradycyjnych filmów dokumentalnych, które omawiają to wciąż rozwijające się medium. Niedawno to obsługiwane przez fanów kanały YouTube, takie jak Noclip, a nawet sami programiści, tworzyli najlepsze treści dokumentalne, a ostatnio pojawił się dokument Pretending I’m A Superman – The Tony Hawk Video Game Story, który skupiał się trochę bardziej na deskorolce jako całości niż na serii gier. Tradycyjna telewizja rzadko nadaje filmy dokumentalne związane z grami, ponieważ stara gwardia nadal ignoruje to medium.

Na szczęście serwis Netflix wyprodukował High Score – Złota era gier – sześcioczęściowy miniserial dokumentalny przedstawiający proklamowany „złoty wiek” gier, którego narratorem jest sam Mario (Charles Martinet), który zabiera nas w podróż przez historię gier.

Każdy z sześciu ponadczterdziestominutowych odcinków skupia się wokół innego tematu – na przykład pierwszy odcinek koncentruje się na rozkwicie i upadku salonów gier oraz pojawieniu się domowych konsol na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jeśli chodzi o strukturę, jest to mieszanka wydarzeń związanych z historią gier połączonych z bardziej dogłębnymi i osobistymi wywiadami z takimi postaciami jak Tomohiro Nishikado – twórcą Space Invaders, Toru Iwatani twórcą gry Pac-Man, John Kirby – niesławnym prawnikiem Nintendo i CEO SEGA of America Tom Kalinske, ale to tylko kilku z nich.

Kolejne odcinki koncentrują się na powstaniu Nintendo i jego systemu NES, historii powstania gier RPG, siniaczącej wojnie konsolowej między SEGA i arcy-nemezis Nintendo, a wreszcie pojawieniu się gier na PC, takich jak DOOM i początkach Internetu – złotej erze w połowy lat 90. Gdyby firmy były aktorami, Nintendo odgrywałby główną rolę w całej serii, pojawiając się w jakiejś formie w prawie wszystkich odcinkach.

Ten serial nie jest oczywiście kompletną historią okresu gier, a większość faktów prawdopodobnie znane jest większości z nas, ale wywiady zawarte w serii są naprawdę wyjątkowe i ujawniają fascynujące sylwetki ludzi stojących za wieloma kultowymi grami z tamtej epoki i ich indywidualne podejście do projektowania gier.

Kolejną rzeczą, która się wyróżnia High Score, jest sposób prezentacji całej historii. Cudownie nakręcony w jakości 4K, serial emanuje stylem, ponieważ łączy materiał filmowy z życia codziennego z „postaciami” w rozszerzonej rzeczywistości wraz z mnóstwem animowanych grafik pikselowych. Ten serial to prawdziwa uczta dla oczu i uszu!

Obejrzyj serial, aby przekonać się, o co było tyle zamieszania, gdy wszyscy starsi gracze byli młodzi i podatni na wpływy.

High Score jest dostępny w serwisie Netflix od 19 sierpnia 2020 r.

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix | Nintendo Life