Bezpłatny e-book pt. „Niebezpieczne litery – Krótki przewodnik po typografii XX wieku” Grzegorza Fijasa to ciekawa pozycja o najważniejszych krojach pisma minionego stulecia.
W swojej publikacji zatytułowanej Niebezpieczne litery – Krótki przewodnik po typografii XX wieku Grzegorz Fijas na przykładzie dwudziestu krojów pisma pokazuje, jak w ostatnim stuleciu zmieniła się typografia oraz jaki miała wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Jeżeli chcesz poznać kilka ciekawostek na temat otaczających nas, najbardziej istotnych krojów pisma i uświadomić sobie w jakim celu powstały, to ta pozycja będzie ciekawą lekturą, która pomoże Ci zorientować się w świecie typografii.
Oto, zaledwie kilka pytań, na które poznasz odpowiedź po lekturze Niebezpiecznych liter:
- Dlaczego dzisiaj każdy jest typografem?
- Która czcionka jako pierwsza dotarła na Księżyc?
- Co się dzieje z typografią pod wpływem LSD?
- Który krój pisma zachwycił Rossa z Przyjaciół?
- Jak wygląda polityka prorodzinna w wypadku typografii?
- Który z hollywoodzkich reżyserów to mistrz font pairingu?
Typografia (z gr.týpos „odbicie, forma”, gráphō „piszę”) – termin funkcjonujący w kilku różnych znaczeniach. Pierwszym zastosowaniem terminu „typografia” jest historyczne określenie drukarni. Mianem tym określa się również technikę druku wypukłego, zwanego inaczej typograficznym. W trzecim, najszerszym ujęciu, typografia jest dziedziną koncentrującą się na kształtowaniu struktur i aranżacji języka w jego wizualnym wymiarze. Zajmuje się ona doborem pisma, jego użyciem i składem, a także ustalaniem optymalnych norm pisarskich.
— źródło: Wikipedia
Typografia to niezwykle interesująca dziedzina, która dzięki technologii szybko się rozwinęła, opuszczając warsztaty zecerskie i zabierając głos w najważniejszych politycznych i społecznych momentach świata. Stała się narzędziem budowania narodowej tożsamości, stanęła na froncie walki o nowoczesność, napędzała rewolucje i słupki sprzedaży.
Dzisiaj typografia jest wszędzie: na ulicach, ekranach komputerów i smartfonów, w urzędach i szkołach, w galeriach sztuki i na ogromnych billboardach. Zewsząd zalewają nas typograficzne komunikaty. Lektura Niebezpiecznych liter pozwoli je bardziej świadomie odczytywać i tworzyć. Bo typografia nie jest tylko dla geeków, którzy wiedzą, co to kerning, ligatura i wysokość x. Prawie każdy krój pisma to po prostu dobra historia, a 20 z nich poznasz w tym tytule.
„Niebezpieczne litery” to książka o krojach pisma, ale postanowiłem skoncentrować się w niej na kontekstach społecznych, historycznych i (pop) kulturowych związanych z zagadnieniem. Przede wszystkim zależało mi na popularyzacji wiedzy o typografii poza wąskim gronem specjalistów, choć myślę, że nawet ci, którzy na co dzień pracują z fontami, znajdą tu coś dla siebie.
Dwadzieścia krótkich tekstów razem tworzy nietypowy wzornik pism – każdy rozdział jest poświęcony jednemu pismu, które staje się pretekstem do opowieści o jakimś zjawisku związanym z nowoczesną typografią.
— Grzegorz Fijas
Darmowego e-booka pobierzesz w trzech formatach (ePub, mobi i PDF) na stronie internetowej autora. Ze względu na to, że w książce użyto ilustracje i prezentowanie rozmaitych krojów pisma polecam pobranie jej w wersji PDF (9,3 MB), która najlepiej odwzorowują wersję papierową książki. Choć wersje w formatach epub i mobi są także całkiem niezle złożone.
źródło: Grzegorz Fijas