„Kraina Lovecrafta” o rasizmie, wiedźmach i wampirach!

Nowy serial „Kraina Lovecrafta”, wyprodukowany przez Jordana Peele’a i J.J. Abramsa dla HBO, będzie dostępny od 17 sierpnia 2020 roku – warto dodać go do listy!

Kraina Lovecrafta (Lovecraft Country) HBO serial, 2020 rok

Najnowszy serial HBO zatytułowany Kraina Lovecrafta (tyt. oryg. Lovecraft Country) jest trudny do sklasyfikowania. Akcja nowego dramatu, który zadebiutuje w Polsce już w ten poniedziałek 17 sierpnia 2020 roku, rozgrywa się w segregowanej rasowo Ameryce w latach pięćdziesiątych. Ale właśnie wtedy, gdy myślimy, że historia jest bardzo przyziemna, do fabuły wkraczają zjawiska paranormalne.

Przeczytaj także: „Castle Rock” powraca z 2. sezonem na Hulu

W Krainie Lovecrafta nie brakuje przerażających potworów i złych duchów czających się w ciemności. Klimat miast o zachodzie słońca i przedstawionych miejsc może przyprawiać o gęsią skórkę. Serial przedstawia życie tych, których dyskryminowano z powodu koloru ich skóry. Byli codziennie prześladowani, przez policję czy przez ich białych sąsiadów.

Nawet jeśli nie jesteś czarnoskóry i nie pochodzisz z Ameryki, to ta historia na pewno zrobi na Tobie wrażenie. Z pewnością wielu osobom pomoże lepiej zrozumieć zawiłości historyczne kraju, w którym dyskryminacja na tle rasowym odcisnęła ogromne piętno.

Jonathan Majors (The Last Black Man in San Francisco) gra Atticusa Freemana, weterana wojny koreańskiej z zamiłowaniem do powieści science fiction. Wyjeżdża do Chicago, aby dowiedzieć się, co stało się z jego ojcem Montrose (Michael K. Williams), który zniknął kilka tygodni wcześniej. Atticus wyrusza w podróż po Środkowym Zachodzie aż do Massachusetts ze swoim wujem George’em (Courtney B. Vance) i przyjaciółką z dzieciństwa Leti (Jurnee Smollett).

To jest historia chłopca i jego marzenie. Co więcej, jest to historia amerykańskiego chłopca i prawdziwie amerykański sen – ten cytat z filmu The Jackie Robinson Story z 1950 roku pojawia się na początku Lovecraft Country i wspaniale wprowadza serial. To jest z natury amerykańska historia.

Kadr z serialu Kraina Lovecrafta (Lovecraft Country)

Wycieczka rozpoczyna się od sekwencji z narracją Jamesa Baldwina z 1965 roku podczas debaty na Uniwersytecie Cambridge na temat nieosiągalności amerykańskiego snu dla czarnoskórych Amerykanów. Głos Baldwina nie jest jedynym pożądanym anachronizmem w Krainie Lovecrafta. Ścieżkę dźwiękową wypełniają utwory Etty James i Niny Simone z lat 60., ale także Rihanny, Franka Oceana i Marilyn Mansona. Jest także scena w kościele, która zawiera dźwięk z kampanii firmy Nike z 2017 roku, wspierającą równość społeczności LGBTQ. Dźwięk z różnych epok pomaga połączyć teraźniejszość i przeszłość.

Nie pozostaniesz obojętny podczas oglądania tego serialu. Dziesięcioodcinkowa adaptacja powieści Matta Ruffa pod tym samym tytułem jest pełna symboliki i komentarzy. Zawiera liczne odniesienia do książek, od The Outsider and Others H.P. Lovecrafta, przez Draculę Brama Stokera do John Carter stories Edgara Rice’a Burroughsa.

Oglądaj uważnie każdy fragment tego serialu! Nic nie jest w nim pozostawione przypadkowi. Nawet nazwisko Atticusa jest celowe. Jest prawnukiem niewolnika i nazywa się Freeman.

Kadr z serialu Kraina Lovecrafta (Lovecraft Country)

Wśród globalnych protestów tego lata wzywających do sprawiedliwości rasowej można by pomyśleć, że Kraina Lovecrafta to aktualny dramat historyczny, który komentuje zamieszki rasowe w USA. Ale jest czymś znacznie większym. Producentem wykonawczym serialu są Jordan Peele (Get Out) i J.J. Abrams (Lost). Misha Green (Helix) jest showrunnerką i producentką wykonawczą.

W serialu nie brakuje sił nadprzyrodzonych, duchów z przeszłości, latających spodków i ośmiornic ze smoczymi skrzydłami – to nadaje ton całej fabule. Ten wyjątkowy serial science fiction z elementami horroru może być przypadkiem intelektualnego wyzwania i rasowej krytyki z hojną porcją gotyku i fantasy, ale to także bardzo zabawny dramat. Twórcy zręcznie próbują żonglować zbyt wieloma kawałkami. Są wampiry i czarownice, nawiedzone domy i poszukiwania skarbów. Atticus czyta powieści z udziałem żołnierzy Konfederacji, takich jak John Carter, tylko dlatego, że nie ma powieści fantasy z czarnymi bohaterami. W końcu staje się bohaterem własnej historii. Atticusa, George, Montrose i reszta Freemanów. prowadzą widza przez złożoną mitologię tej historii – to od nich dowiesz się dlaczego ten serial nosi tytuł Kraina Lovecrafta.

Kadr z serialu Kraina Lovecrafta (Lovecraft Country)

Nie są oni jedynymi interesującymi postaciami. Leti to niezależna i zręczna kobieta, która zawsze zjawia się w potrzebie. Siostra Leti, Ruby (Wunmi Mosaku), jest zaangażowaną i charyzmatyczną piosenkarką. Jest jeszcze Christina (Abbey Lee), wiedźma głęboko sfrustrowana ograniczeniami swojej płci. Nie oceniaj żadnej z postaci po pierwszym zetknięciu się z nimi w serialu. Po obejrzeniu kilku odcinków zdasz sobie sprawę, że możesz zrobić wiele błędnych założeń na temat Leti, Ruby, Atticusa i innych.

Obejrzyj zwiastun serialu „Kraina Lovecrafta”:

To bardzo różnorodny serial, z niesamowitymi kostiumami, zdjęciami i wyjątkową chemią pomiędzy bohaterami – Atticusem i Leti, pomiędzy George’em i jego żoną Hippolytą (Aunjanue Ellis) i między innymi postaciami. Sceny seksu są stylowo sfilmowane i nie ograniczają się do osób młodych lub heteronormatywnych.

Serial zadebiutuje już 17 sierpnia na HBO GO:

Oglądaj na HBO GO

źródło: HBO | Cnet