Popularność podcastów w Polsce rośnie w zawrotnym tempie!

Według danych zaprezentowanych przez Spotify popularność podcastów w Polsce bardzo szybko rośnie, a wraz z nią liczba słuchaczy oraz nowych kanałów.

Najszybciej rozwijające się rynki podcastów na świecie (2020)

Według firmy Voxnest* z końcem kwietnia br. podcasty były odtwarzane na całym świecie 42 proc. częściej niż przed tym okresem, a w Europie ich popularność wzrosła aż o 53 proc. Bank rozbiła Polska, w której w pierwszym półroczu 2020 roku według danych Spotify wysłuchano ponad 300 proc. więcej godzin podcastów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Rynek podcastów dynamicznie rozwija się, ewoluuje także ich forma.

Prosty proces tworzenia podcastów, nowi twórcy i kanały oraz rosnąca liczba słuchaczy, sprawiają, że potencjał tej formy zauważają influencerzy, wydawcy, media, a także firmy komercyjne. Z dnia na dzień na Spotify pojawia się coraz więcej odcinków audio poruszających różnorodne tematy. Są to ekonomia, edukacja, biznes i technologia, ale również komedia czy mrożące krew w żyłach zbrodnie. Dzięki wszystkim tym czynnikom, jak wskazuje raport Voxnest, Spotify stał się wiodącą platformą podcastów na ponad 80 rynkach spośród 92, na których jest dostępny.

Jak wynika z danych Voxnest, właściciela jednej z największych platform hostingowych dla podcastów, Polska jest w pierwszej dziesiątce najszybciej rozwijających się rynków dla tego formatu na świecie, tuż za Brazylią, Wielką Brytanią, Kanadą, Kolumbią, Włochami, Meksykiem oraz Hiszpanią. Potwierdzają to również dane Spotify, które w okresie od stycznia do czerwca bieżącego roku wskazują na wzrost ilości odtworzeń podcastów w Polsce aż o 300 proc. w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku.

Podcasty w Polsce 2020 (wg Spotify)

Wzrost zainteresowania ze strony słuchaczy wpływa jednocześnie na rozwój zarówno globalnych, jak i lokalnych treści. W ostatnim czasie Spotify zaprezentował ponad 400 oryginalnych podcastów, zapowiedział również ekskluzywne kanały stworzone we współpracy z Joe Roganem, Michelle Obamą czy Kim Kardashian. W tym samym czasie na polskim rynku pojawiły się takie podcasty jak choćby: „Słuchaj, nie uwierzysz!”, „Historie Potłuczone” czy „Co-Drive”.

Aktualnie na platformie użytkownicy mogą znaleźć milion podcastów, z czego ponad 400 to oryginalne treści produkowane przez Spotify. Materiały są pogrupowane w 13 kategoriach, takich jak: Sport i Rekreacja, Muzyka, Sztuka i Rozrywka, Gry, Dzieci i Rodzina czy Społeczeństwo i Kultura, a ich popularność stale się zmienia. Jak? W 2019 roku ulubionymi gatunkami słuchanymi przez Polaków na platformie Spotify były Sztuka i Rozrywka, Edukacja oraz Komedia. Obecnie najchętniej odtwarzamy kanały z kategorii Komedia.Najpopularniejsze kategorie podcastów w pierwszym półroczu 2020 roku to:

Z uwagi na stale powiększającą się bibliotekę treści oraz możliwość odkrywania nowych kanałów w nowo wprowadzonych rankingach podcastów zmienia się również popularność poszczególnych kanałów. Od 2019 roku pierwsze miejsca rankingu w serwisie Spotify niezmiennie zajmują „Dwóch Typów Podcast” oraz „Kryminatorium”. W tym roku prym wiodą również nowe kanały, takie jak „Piąte: Nie zabijaj” czy „Dział Zagraniczny”, których nie było na ostatniej liście top 10.

Top 10 podcastów (pierwszej połowy 2020 roku do 19 lipca):

  1. Dwóch Typów Podcast
  2. Kryminatorium
  3. Ja i moje przyjaciółki idiotki
  4. Tu Okuniewska
  5. Rock i Borys
  6. Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski
  7. Karol Paciorek
  8. Piąte: Nie zabijaj
  9. Prawdziwe Zbrodnie
  10. Dział Zagraniczny

Trendy w odkrywaniu i słuchaniu podcastów

Rankingi najpopularniejszych kategorii i kanałów zmieniają się dynamicznie. Fakt, że kilka ostatnich miesięcy użytkownicy Spotify na całym świecie w zdecydowanej większości spędzali w domach, wpłynęło także na zmiany jakie firma wprowadziła w sposobie konsumpcji tych treści.Dzięki stale rosnącej popularności podcastów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, 2020 rok może okazać się najlepszym okresem dla rozwoju tego formatu. Wskazuje na to badanie Voxnest, według którego do 2021 roku przychód reklamowy z podcastów osiągnie miliard dolarów.Chcesz zacząć przygodę z podcastami? Sprawdź listy podcastowych przebojów – godne zaufania źródło informacji o najchętniej streamowanych i popularnych kanałach w aplikacji Spotify.

Kilka faktów i ciekawostek na temat podcastów w 2020 roku

Voxnest wspiera twórców podcastów oraz reklamodawców z kompleksowym zarządzaniem podcastami, ich monetyzacją oraz analityką i narzędziami monitoringu. Voxnest oferuje zróżnicowaną gamę produktów dla swoich użytkowników: Spreaker Enterpriese – platformę do zarządzania treściami, Spreaker – platformę podcastową all-in-one oraz Dynamo – dynamiczny system wprowadzania treści.