Lista filmów na polskiego kandydata do Oscarów 2021

W poniedziałek 10 sierpnia 2020 roku, komisja pod kierownictwem Jana A.P. Kaczmarka wybierze, który z filmów będzie reprezentował Polskę w wyścigu o Oscara.

Polscy kandydaci do Oscarów 2021

Z powodu panującej pandemii koronawirusa (COVID-19), 93. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zaplanowana została na 23 kwietnia 2021 roku, natomiast listę nominowanych do Oscarów 2021 poznamy 15 marca. Do wyścigu o tę prestiżową nagrodę mogą ubiegać się także tytuły z innych krajów w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”, wcześniej jednak lokalne komisje muszą wyłonić swojego kandydata.

W tym roku, wśród tytułów na polskiego kandydata do Oscara znalazły się poniższe filmy. Który z nich zostanie wybrany? Dowiemy się zapewne już w poniedziałek po południu, po tym jak sześcioosobowa komisja kierowana przez polskiego kompozytora Jana A.P. Kaczmarka wybierze laureata.

O zaszczytne miejsce do reprezentowania Polski do nominacji do Oscarów w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy” ubiega się 7 filmów:

  • 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w reżyserii Jana Holoubka. (w kinach od 18 września 2020 r.)
  • Supernowa w reżyserii Bartosza Kruhlika. (premiera odbyła się w listopadzie 2019 r.)
  • Sweat w reżyserii Magnusa von Horna. (nieznana data premiery, znalazł się w selekcji odwołanego tegorocznego festiwalu w Cannes)
  • Śniegu już nigdy nie będzie w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta (premiera w konkursie główny festiwalu w Wenecji)
  • Zabij to i wyjedź z tego miasta – powstająca 14 lat animacja Mariusza Wilczyńskiego. (premiera na ostatnim festiwalu w Berlinale)

Który polski film będzie startował, aby dodać się do short listy nominowanych do Oscarów? Możemy tylko typować, a dowiemy się już w przyszłym tygodniu!

źródło: gazeta