Apple kupiło startup, który zamienia smartfony w terminale płatnicze

Firma Apple niedawno kupiła startup Mobeewave, który opracował metodę, dzięki której smartfony takie jak iPhone mogą być używane jako terminale do płatności mobilnych.

Mobeewave - screen

Powołując się na pewne źródła, Bloomberg donosi, że Apple zapłaciło około 100 milionów dolarów za Mobeewave z siedzibą w Montrealu i jego „dziesiątki” pracowników. Zespół został przejęty i nadal pracuje poza swoją siedzibą. Firma Apple potwierdziła zakup standardowym oświadczeniem, mówiąc: „Apple kupuje od czasu do czasu mniejsze firmy technologiczne i na ogół nie komentujemy naszych celów ani planów”.

Technologia Mobeewave wykorzystuje komunikację NFC, aby umożliwić użytkownikom dokonywanie płatności poprzez przyłożenie kompatybilnej karty kredytowej do smartfona. W raporcie czytamy, że konsumenci mogą również inicjować transakcje, zbliżając dwa smartfony do siebie.

Szczegóły technologii płatności nie zostały ogłoszone, ale rozwiązanie Mobeewave wydaje się koncentrować na bezpiecznym transferze danych uwierzytelniających przez istniejące protokoły sprzętowe. Wiele terminali w punktach sprzedaży obsługuje transakcje kartą kredytową typu „dotknij, aby zapłacić”, chociaż technologia jeszcze nie jest dostępna na iPhone’ach. Firma Apple po raz pierwszy zintegrowała funkcje NFC ze swoim flagowym smartfonem w iPhone’ach 6 i 6s w 2014 roku.

Jak działa Mobeewave?

Jeśli nowa technologia płatności zostanie przyjęta, pozwoli firmie Apple konkurować z takimi firmami jak Square. W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań, które wymagają dodatkowego sprzętu, takiego jak własne klucze sprzętowe lub czytniki NFC, zintegrowany system Mobeewave jest jednak znacznie bardziej atrakcyjny i może być przełomem dla małych firm.

źródło: Bloomberg | Apple Insider