Huawei wyprzedził Samsunga w dostawach smartfonów za 2Q 2020 r.

Według danych Canalys wynika, że w 2. kwartale 2020 roku Huawei dostarczył 55,8 mln smartfonów, a Samsung 53,7 mln.

Kwartalne dostawy smartfonów firm Samsung i Huawei (2015-2Q 2020)
Kwartalne dostawy smartfonów firm Samsung i Huawei (2015-2Q 2020)

W ostatnich latach Huawei nie miał lekko. Szybka trajektoria firmy została zakłócona przez trwające walki z rządem USA, które między innymi zablokowały jej dostęp do aplikacji i usług Google’a. Jednak nowy raport firmy Canalys przedstawia dość zadowalający obraz, ponieważ chiński gigant wyprzedził Samsunga, zajmując pierwsze miejsce w globalnych dostawach smartfonów w drugim kwartale 2020 roku.

Wiadomość ta jest przełoowa z wielu powodów, z których jednym jest fakt, że po raz pierwszy od dziewięciu lat ani Apple, ani Samsung nie znalazły się na szczycie rankingu sprzedaży smartfonów firmy Canalys. Statystyki firmy Huawei poszybowały do góry zapewne przez sprzedaż na rodzimym rynku w Chinach, który stanowi 70% portfela firmy.

W tym miejscu należy jednak zauważyć, że firma zajęła pierwsze miejsce, tracąc w wolniejszym tempie niż Samsung. Ogólne dane Huawei spadły o 5% rok do roku. Ale ta liczba blednie w porównaniu do 30% spadku Samsunga. Dwóch Goliatów ma obecnie odpowiednio 55,8 miliona i 53,7 miliona.

Przed COVID-19 sytuacja wyglądała źle dla branży smartfonów, ale pandemia ogólnie nie pomogła, ponieważ ludzie są mniej skłonni do wyrzucania pieniędzy na nieistotne ulepszenia w smartfonach. I rzeczywiście, statystyki Huawei spadły o 27% poza Chinami, ale ogólny spadek został stłumiony przez 8% wzrost w Chinach. Tymczasem Samsung kontroluje obecnie mniej niż 1% chińskiego rynku.

Dodatkowe dane na temat dostaw smartfonów Huawei (2Q 2020)

Jeśli chodzi o to, co to wszystko oznacza na przyszłość, wydaje się, że Huawei może mieć trudności z utrzymaniem pozycji lidera. Główni partnerzy dystrybucyjni w kluczowych regionach, takich jak Europa, są coraz bardziej ostrożni w wyborze urządzeń Huawei, przyjmują i wprowadzają mniejsze liczby modeli w celu zmniejszenia ryzyka, powiedział Mo Jia firmy z Canalys. Siła w samych Chinach nie wystarczy, aby utrzymać Huawei na szczycie, gdy światowa gospodarka zacznie się ożywiać.

źródło: Canalys | TechCrunch