Przyszłe słuchawki Apple’a mogą wykorzystywać przewodzenie kostne

Najnowszy patent Apple’a może wskazywać na to, że firma pracuje nad przyszłymi słuchawkami AirPods z technologią przewodzenia kostnego w celu lepszych doznań dźwiękowych.

Patent Apple'a - technologia przewodnictwa kostnego dla słuchawek

Do tej pory Apple wydało dwie wersje swoich bezprzewodowych słuchawek dousznych – AirPods i AirPods Pro – i planuje wypuścić wysokiej klasy słuchawki nauszne z różnymi interesującymi funkcjami. Firma może również pracować nad większą liczbą produktów audio, w tym z technologią przewodnictwa kostnego w celu ulepszenia dźwięku – może na to wskazywać jej najnowszy patent.

Patent Apple Headset Hybrid Air and Bone Conducting Audio (US010728649 B1 z 28 lipca 2020 r.) złożony przez Apple’a został niedawno przyznany przez USPTO (Biuro Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych) i pokazuje, w jaki sposób firma stara się poprawić zanurzenie i jakość dźwięku za pomocą dwóch metod dostarczania dźwięku. Oprócz zwykłej metody opartej na powietrzu, producent iPhone’a chce stworzyć słuchawki, które dodają do miksu również przewodnictwo kostne.

Rozwiązanie firmy wykorzystuje przewodnictwo powietrzne i kostne, aby zapewnić bogatszy i bardziej wciągający dźwięk. Przewodnictwo kostne to technologia, która dostarcza dźwięk przez ludzką czaszkę do uszu za pomocą wibracji. Dzięki temu uszy mogą swobodnie słyszeć dźwięki otoczenia lub innych źródeł. Jednak przewodnictwo kostne nie może zapewnić pełnego spektrum dźwięku, które mogą zrozumieć ludzkie uszy. Na przykład ludzkie ucho może słyszeć dźwięki o częstotliwości 20 Hz – 20 kHz, ale czaszka może efektywnie transmitować tylko częstotliwości poniżej 4 KHz.

Niektórzy użytkownicy mogą również odczuwać łaskotanie z powodu wibracji czaszki, co zmniejsza komfort. Apple ma jednak rozwiązanie tego problemu. Planuje przetwarzanie niskich i średnich częstotliwości za pomocą kompresorów w celu zmniejszenia zakresu dynamiki i dostarczania skompresowanych sygnałów przez połączony komponent i przepuszczania ich przez przewodnik kostny. Z drugiej strony częstotliwości o wysokim zakresie są dostarczane przez przewodzenie powietrzne.

Patent Apple'a - technologia przewodnictwa kostnego dla słuchawek

Jaki jest pożytek z dodatkowego przewodnictwa dźwieku? Cóż, Apple twierdzi w swoim patencie, że sterownik przewodnictwa powietrznego nie zablokuje uszu użytkownika, aby mógł on słyszeć hałas otoczenia. Oznacza to, że cały pakiet pozwoli użytkownikowi cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem, jednocześnie słysząc dźwięki z otoczenia.

Patent Apple’a jest interesujący, ale mógłby lepiej pasować do okularów AR lub zestawu słuchawkowego AR niż słuchawek. Ponieważ okulary AR i zestawy słuchawkowe AR są noszone na czaszce w taki sposób, że oprawka znajduje się bliżej okolicy skroni, co ułatwia przewodnikowi kostnemu przekazywanie dźwięku. Z drugiej strony zestawy słuchawkowe nie są zaprojektowane tak, aby były bliżej skroni, co utrudnia zastosowanie przewodnictwa kostnego.

źródło: USPTO | iPhoneHacks