Dzięki apce mObywatel uwierzytelnisz się w mojePZU

Aplikacja mObywatel umożliwia teraz potwierdzanie, uwierzytelnianie i przekazywanie danych – jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU.

Uwierzytelnianie przez aplikację mObywatel

Aplikacja mObywatel w wielu życiowych sytuacjach zastępuje dowód osobisty – za jej pomocą możemy się wylegitymować odbierając przesyłkę na poczcie, w pociągu – w trakcie kontroli biletów, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, dzięki niej także – bez konieczności okazywania dowodu osobistego – pobierzemy kartę wyborczą. Do tego zestawu dochodzi kolejna funkcjonalność – możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych. Sprawdź, w jakich sytuacjach może przydać się to rozwiązanie? 

Na początek Ministerstwo rozpoczęło współpracę z PZU, ale z nowej funkcji będą mogli korzystać także klienci innych instytucji. Wystarczy, że te firmy, urzędy, czy uczelnie dołączą do projektu. 

Wystarczy kilka kliknięć zamiast żmudnego dyktowania danych lub okazywania dowodu osobistego i gotowe!

Oto tylko kilka przykładów sytuacji, w których ta funkcja będzie przydatna:

  • rejestracja w usługach zaufanych instytucji,
  • potwierdzanie danych/tożsamości,
  • przekazywanie danych do zaufanych instytucji, systemów miejskich, gminnych,
  • szybkie i bezbłędne wypełnianie formularzy rejestracyjnych,
  • skrócenie procesów uwierzytelniania,
  • odbiór dokumentacji – np. medycznej, świadectw, dyplomów zawodowych,
  • procesy rekrutacyjne – np. na studia.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? 

Aby szybko i skutecznie przekazać swoje dane instytucji, wystarczy w aplikacji w zakładce mTożsamość wybrać opcję „Przekaż instytucji” i zeskanować udostępniony przez tę instytucję kod QR. Każda instytucja, która zgłosi chęć korzystania z takiej możliwości, otrzyma możliwość generowania unikalnych kodów.

Odpowiednia aktualizacji aplikacji, umożliwiająca przekazywanie danych instytucjom, pojawi się w sklepie Google Play już niebawem, a w App Storze najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Pierwszą instytucją w Polsce, która udostępnia swoim klientom takie ułatwienie jest PZU. Dzięki aplikacji mObywatel korzystanie z produktów PZU stało się jeszcze szybsze i wygodniejsze.

Ministerstwo zachęca instytucje i firmy, do dołączenia do projektu. Jeśli chcecie udostępniać swoim klientom możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych przez aplikację mObywatel, napiszcie na adres mobywatel@mc.gov.pl.

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji