OnePlus Nord 5G redefiniuje smartfony ze średniej półki

Po długim oczekiwaniu, rozmaitych przeciekach i całkiem udanej kampanii teaserowej, wyczekiwany budżetowy telefon OnePlus Nord wreszcie dostępny!

OnePlus Nord 5G (oficjalnie)

Nowy średniak OnePlus Nord 5G to pierwszy model z nowej linii, który firma kieruje do przeciętnych użytkowników, a nie tych, którym zależy na najszybszym i najpotężniejszym telefonie z Androidem. Jedną z grup użytkowników, do których Nord nie jest skierowany, są jednak użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych. Przynajmniej nie teraz, chociaż OnePlus nie wyklucza możliwości wydania tego modelu w Ameryce Północnej w przyszłości. Mimo to jest to warte uwagi urządzenie, które może zmienić nasz sposób myślenia o telefonach średniej klasy. Więc o co chodzi z tym OnePlus Nord? Czas rzucić okiem!

Konstrukcja OnePlus Nord 5G

Z zewnątrz OnePlus Nord wygląda znajomo, a jednocześnie jest trochę inny niż większość smartfonów ze średniej półki. Z przodu zakrzywiony wyświetlacz został zastąpiony płaskim, co powinno ucieszyć wielu fanów OnePlusa.

W lewym górnym rogu nadal znajduje się „dziurka”, ale na Nord mieści dwa czujniki, dzięki czemu ma kształt przypominający pigułkę, podobnie jak w Galaxy S10+. Dla niektórych dodatkowy aparat nie jest wart estetycznego poświęcenia, które się z nim wiąże, ale innym nie przeszkadza większy otwór, o ile aparaty robią zdjęcia dobrej jakości (o tym później).

Z tyłu mamy moduł kamery, mieszczący cztery sensory. Jego kształt jest podobny do tego, co widzieliśmy na większości innych najnowszych telefonach OnePlus, z wyjątkiem 7T. Jednak cały zespół kamer został przeniesiony na róg, dzięki czemu budżetowy OnePlus nie zostanie pomylony z jednym z droższych kuzynów.

Jedną rzeczą, którą fani mieli nadzieję zobaczyć w OnePlus Nord, jest gniazdo słuchawkowe. Niestety nie udało się – OnePlus ogłosił dziś również parę bezprzewodowych słuchawek dousznych OnePlus Buds. Będą doskonałym towarzyszem dla nowego telefonu OnePlus.

Specyfikacja techniczna OnePlus Nord 5G

OnePlus Nord jest zasilany jednym z najpopularniejszych tegorocznych układów Snapdragon 765G firmy Qualcomm. Obecnie jest to SoC dla producentów, którzy chcą zapewnić możliwości 5G i dobrą wydajność przy niższych kosztach.

W prawie wszystkich zastosowaniach Snapdragon 765G w połączeniu z OxygenOS, systemem operacyjnym Android, z którym OnePlus dostarcza swoje telefony, zapewnia szybkie i płynne działanie, które nie różni się w żaden sposób od flagowych produktów OnePlus.

Aby mieć pewność, że tak jest, OnePlus wyposażył Norda w wyświetlacz 90 Hz, co jest rzadko spotykane w urządzeniach w tym przedziale cenowym. Wyświetlacz to 6,44-calowy OLED o proporcjach 20:9 i rozdzielczości 1080 na 2400 pikseli. Te specyfikacje powinny przełożyć się na doskonałe wrażenia wizualne.

Pamięć RAM i pamięć ROM są również obfite. Model podstawowy jest wyposażony w 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na dane, z dostępną opcją 12/256 GB.

Rozmiar baterii jest również przyzwoity. Przy 4115 mAh w połączeniu z wydajnością Snapdragona 765G powinien zapewnić przyzwoitą żywotność baterii. Jeszcze lepsze jest to, że na pokładzie znajduje się również charakterystyczne ładowanie OnePlus Warp, więc doładowanie baterii powinno zająć kilka minut.

Aparat w OnePlus Nord 5G

W dzisiejszych czasach sam aparat może zrobić lub zepsuć smartfon. Dlatego firma OnePlus wydała dodatkowe pieniądze, aby zapewnić Nordowi odpowiedni sprzęt.

Cztery kamery z tyłu są następujące:

  • Główny aparat 48 MP Sony IMX 586 z OIS
  • Ultraszerokokątny aparat 8 MP
  • Aparat makro 2 MP
  • Czujnik głębokości 5MP

Brak teleobiektywu 2x lub 3x, ale czujnik 48 MP może zapewnić przyzwoitą alternatywę 2x poprzez kadrowanie.

Kamery w OnePlus Nord 5G

W przypadku przedniego aparatu do selfie Nord ma:

  • Główny aparat 32 MP
  • Ultraszerokokątny aparat 8 MP

Ultraszerokokątny z przodu jest przydatny do zdjęć grupowych lub po prostu ujęcia otoczenia. Jest to zdecydowanie lepsze niż posiadanie drugiego czujnika tylko do informacji o głębokości.

Cena i data premiery OnePlus Nord 5G

Cena OnePlus Nord 5G na polskiej wersji strony producenta zaczyna się od 419 euro (ok. 1860 zł) za wersję 8/128 GB oraz 509 euro (2255 zł) za wersję 12/256 GB. To odrobinę mniej niż można było oczekiwać – słowem niesamowicie niska cena za urządzenie, które zapewnia tak wiele.

Cena OnePlus Nord 5G

Zamówienia przedpremierowe na OnePlus Nord 5G trwały już od jakiegoś czasu, ale urządzenie trafi do sprzedaży 4 sierpnia 2020 roku. Pierwszymi rynkami, na których można będzie go kupić są Indie i Europa, inne mogą zostać dodane w późniejszym terminie, ale nie ma o nich wzmianki.

źródło: OnePlus | PhoneArena